• BITCOIN/TL
  2156657,254
  % 0,17
 • ETHEREUM/TL
  103229
  % -1,31
 • RIPPLE/TL
  17.85
  % 2,65
 • BITCOIN CASH/TL
  16609.56,401
  % -0,17
 • LITECOIN/TL
  2757.37
  % -0,53
 • COSMOS HUB/TL
  285.02
  % -0,95
 • CARDANO/TL
  16.91
  % 2,28
 • TETHER/TL
  32.61
  % 0,13

50’den fazla şirket 23.2 milyar TL hisse geri alımı açıkladı: Borsada geri alım rallisi

50’den fazla şirket 23.2 milyar TL hisse geri alımı açıkladı: Borsada geri alım rallisi

Birol BOZKURT

Hükümetin 4 koldan gelen tedbir paketleri Borsa İstanbul’da karşılık buldu. Sarsıntıdan sonra sert düşüş yaşayan Borsa İstanbul 5 günlük ortanın akabinde birinci süreç gününde tavan yaptı. Evvelki gün SPK, Borsa İstanbul, Varlık Fonu üzere iktisadın finans aktörlerinden gelen bir dizi düzenlemeler ile Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin pay geri alımlarına teşvikler getirilmesi piyasalarda doping tesiri yaptı. Borsanın en büyük şirketleri yüksek hacimli pay geri alım programları açıkladı yahut alım programlarının büyüklüğünü artırdı. Türkiye Varlık Fonu şirketlerinin öncülüğünde başlayan pay geri alım kampanyasına 50’den fazla şirket katıldı. 41 şirket pay geri alım programlarını güncellerken 11 şirket pay geri alımı yapıldığını duyurdu. Bu şirketler toplamda 23,2 milyar TL’lik alım yapacaklarını açıkladılar.

Borsa %10 ile tavan yaptı

En son süreçlerin gerçekleştiği geçen hafta salı günü yüzde 8,62 kıymet kaybederek 4.505,34 puandan kapanan BIST 100 endeksi, dün güne yüzde 5,86 artışla 4.769 puandan başladı. Gün boyunca yükselişlerin devam ettiği ve tavan fiyattan süreçlerin geçtiği borsada dün endeks yüzde 9,88 prim yaptı. Salı günü 4 trilyon 988 milyar lira olan piyasa bedeli dün 465 milyar TL artarak 5 trilyon 453 milyar liraya yükseldi. Analistler, alınan önlemlerin TL varlıklara ilgiyi artırmasını beklediklerini belirterek, bilhassa geri alım programı açıklayan şirket paylarında hareketlilik yaşandığına dikkat çektiler. Teknik açıdan borsada 5,000 düzeyinin kıymetli olduğunu vurgulayan uzmanlar sonrasında 5,300 ve 5,570 üzere ana direnç bölgeleri bulunduğuna dikkat çekiyor. Geri çekilmelerde ise 4,900, 4,850 ve 4,700 ana takviye bölgeleri olarak gösteriliyor.

“Borsada üst taraflı fiyatlama devam edecek”

Alınan önlemlerin kısa vadeli olmadığının altını çizen Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, “Hisse geri alım programlarının açıklanması mümkün geri çekilmelerin sonlu kalacağını gösterdi. Doğal olarak borsada bu şirket paylarının yükselmesine neden oldu. Önümüzdeki süreçte alınan önlemlerin birçoğunun kısa vadeli olmadığını düşünürsek üst istikametli fiyatlamanın devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu. Zelzele kaynaklı tesirlerin azalmasıyla açıklanan önlemlerde gevşeme görülebileceğini söyleyen Erbaş, “O vakte kadar piyasanın alıcılı pozisyonunu müdafaası beklenebilir. Birinci etapta alınan önlemlerin kâfi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tüpraş’tan 1,7 milyar TL’lik bedelsiz sermaye artırım kararı

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş), 1,7 milyar TL’lik bedelsiz sermaye artırımı kararı aldı. Tüpraş’ın bedelsiz sermaye artırım kararı Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Buna nazaran, Tüpraş 275 milyon 256 bin 514 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle yüzde 600 oranında artış ile 1 milyar 651 milyon 539.084 TL artırılarak 1 milyar 926 milyon 795 bin 598 TL’ye çıkartılmasına karar verdi.

Koza Altın bedelsiz sermaye artırımı açıkladı

Koza Altın İşletmeleri AŞ, 3 milyar 202 milyon 500 bin lira bedelsiz sermaye artırımı yapmaya karar verdi. Koza Altın İşletmeleri AŞ tarafından KAP’a yapılan açıklamada, şirketin çıkarılmış sermayesinin yüzde 2000 oranında bedelsiz artırılarak, 3 milyar 202 milyon 500 bin liraya çıkarılması ve bu yeni ödenmiş sermayenin Ticaret Sicil Gazete’sinde tescil ve ilanı sonrası sermaye artırımı sürecinin tamamlanacağı belirtildi.

TSPB: Alınan kararlar piyasaları destekledi

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde piyasalarda sağlıklı fiyat oluşumunun sağlanması için iktisat idaresi tarafından alınan tedbirlerin piyasaları desteklediğini bildirdi. TSPB’den yapılan açıklamada, “Alınan kararlarla birlikte sermaye piyasalarımızın kısa müddette olağan işleyişine kavuşacağı ve daha da güçleneceğine inancımız tamdır” tabirleri kullanıldı.

Devler yarışa girdi

THY pay geri alım programı başlattı: Türk Hava Yolları hisse piyasasında sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek maksadıyla 9 milyar liralık pay geri alım programı başlattı. Şirketin KAP’a gönderdiği açıklamada, 3 takvim yılını kapsayacak biçimde pay geri alım programı başlatılmasına karar verildiği bildirildi. Geri alıma husus edilebilecek azami fiyatın, şirketin nakit portföyünden karşılanmak üzere, 9 milyar lira olarak belirlendiği kaydedilen açıklamada, yapılacak hisse geri alım süreçlerinin birinci Genel Heyet toplantısı gündemine alınarak Genel Şuranın bilgisine sunulmasına karar verildiği tabir edildi.

İş Bankası’ndan 3 milyar TL’lik geri alımı: İş Bankası, hisse piyasasında sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek maksadıyla 3 milyar liralık pay geri alım programı başlattı. İş Bankası, KAP’a gönderdiği açıklamada, pay geri alım programı başlattığını duyurdu. Açıklamada, “Geri alıma mevzu edilebilecek azami hisse sayısının 330 milyon adet olarak belirlenmesi, geri alım için kullanılabilecek azami fon meblağının 3 milyar TL olarak belirlenmesi, belirlenen limitler dahilindeki geri alım süreçlerinin yerine getirilmesi için Genel Müdürlük 31 Aralık 2023 tarihine kadar yetkili kılınmıştır.” tabirlerine yer verildi.

Halkbank geri alım programını genişletti: Halkbank hissedarın yatırımlarının kıymetinin korunması ve bankanın pay kıymetinde fiyat istikrarının desteklenmesi emeliyle pay geri alım limitini artırma kararı aldığını duyurdu. Açıklamada, 3 yıllık mühlet için daha evvel açıklanan azami 750 milyon lira satış fiyatına 1 milyar 500 milyon lira ek olarak azami 2 milyar 250 milyon lira satış fiyatına kadar bankanın Borsa İstanbul’da süreç gören halka açık hisselerinin geri alınmasına dair limitlerin artırılmasına karar verildiği söz edildi.

Ereğli 2 Milyar TL’lik hisse alım yapacak: Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, şirketin kendi hisselerini geri alması için ayrılacak fonun en fazla 2 milyar TL olarak belirlenmesine karar verildiğini bildirdi. Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları tarafından KAP’ta yayımlanan açıklamada, “Şirketin kendi hisselerini geri alması için ayrılacak fonun en fazla 2 milyar TL olarak belirlenmesine, hisse geri alımına ait gerekli her türlü süreci yapmak üzere idare heyeti üyesi ve murahhas aza ile finansal idare ve mali işler küme lider yardımcısının münferiden yetkilendirilmelerine karar verilmiştir” denildi.

Sasa, pay geri alım programı açıkladı: SASA Polyester sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek gayesiyle 500 milyon liralık pay geri alım programı başlattı. Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, “Şirket iç kaynaklarından karşılanmak üzere geri alım için ayrılacak azami fon fiyatının 500 milyon TL olmasına, geri alınacak azami hisse sayısının ise bu meblağı geçmeyecek halde belirlenmesine, geri alım programının mühletinin 1 yıl olarak belirlenmesine karar verildiği duyuruldu.

Kaynak: Dünya