• BITCOIN/TL
  1964168,134
  % 2,71
 • ETHEREUM/TL
  107587
  % 3,08
 • RIPPLE/TL
  18.72
  % 1,33
 • BITCOIN CASH/TL
  9893.22,651
  % 5,45
 • LITECOIN/TL
  2652.81
  % 5,85
 • COSMOS HUB/TL
  357.69
  % 0,68
 • CARDANO/TL
  21.75
  % 5,37
 • TETHER/TL
  31.37
  % 0,23

ABD ve İngiltere’de Türk ETF’leri yükselişte

ABD ve İngiltere’de Türk ETF’leri yükselişte

New York borsasında CİNS koduyla süreç gören endeks, bir evvelki seansta 29,53 dolardan kapanmasının akabinde salı gününe 30,5 dolar düzeyinde başladı.

Borsa İstanbul’un bir haftalık kapanışının akabinde Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların piyasalar üzerindeki olumsuz tesirinin asgariye indirilmesi için alınan tedbirler sonrası Türkiye ETF’si yüzde 9’un üzerinde bedel kazanarak 32,22 dolar düzeyine yükseldi.

Londra’da süreç gören iShares MSCI Turkey UCITS ETF de yüzde 7’nin üzerinde artış gösterdi.

Türkiye’de 10 ili etkileyen zelzeleler sonrası Borsa İstanbul, Hisse Piyasası ile VİOP bünyesindeki hisse ve hisse endeksi türev pazarlarının geçen hafta kapatılmasının akabinde Hazine ve Maliye Bakanlığının Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin pay geri alımlarını artırmak için vergi muafiyeti sağlamayı planladığı bildirilmişti.

Bu kapsamda Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin pay geri alımlarında ve dağıtılmış kar hisselerinde vergi tevkifatı oranları sıfırlanmıştı. Daha evvel şirketlerin kelam konusu pay ve paydaşlık hisselerinin iktisap bedeli ile prestiji kıymeti ortasındaki fark üzerinden yüzde 15 kar hissesi stopajı uygulanıyordu.

Sermaye Piyasası Şurası (SPK) da muhtemel yatırımcı mağduriyetlerinin önüne geçmek için kimi kararlar açıklamıştı. Alınan kararlarla bilhassa sarsıntı bölgesinde bulunan yatırımcıların yükümlülüklerine getirememesi nedeniyle temerrüde düşmeleri hazirana kadar ertelenirken, kredili süreçlerde bulundurulması gereken özkaynak oranlarında gevşemeye gidilmişti.

SPK ayrıyeten şirketlerin pay geri alımı yapma konusundaki bürokratik zorlukları azaltırken, geri alınan hisselerin, alındığı tarihten itibaren 30 günlük müddet boyunca satılamayacağını bildirmişti. Ayrıyeten, hisseleri borsada süreç gören halka açık iştiraklerin, genel şura kararı aranmaksızın, idare şurası kararı ile geri alım programı başlatabileceğine karar verilmişti.

Kaynak: Dünya