• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Alman iktisadı 2022’nin son çeyreğinde küçüldü

Alman iktisadı 2022’nin son çeyreğinde küçüldü

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis), açıkladığı son bilgilere nazaran, Almanya’da mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) 2022 yılının son çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,4 geriledi.

Destatis, 30 Ocak’ta iktisadın dördüncü çeyrekte yüzde 0,2 küçüleceğini öngörmüştü.

Ülkede GSYH, 2021’nin tıpkı çeyreğine nazaran ise yüzde 0,9 genişledi.

Alman iktisadı geçen yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,8, ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 ve üçüncü çeyrekte yüzde 0,5 büyümüştü.

Böylece Almanya iktisadı geçen yıl Ukrayna-Rusya savaşı, arz meseleleri ve güç krizi ile suratını kesmesine rağmen yüzde 1,9 büyüdü.

Alman iktisadının son çeyrekte daralmasının ana sebebi, yüksek enflasyonun özel tüketimi yavaşlatması oldu.

Yüksek enflasyon nedeniyle özel tüketim harcamalarının bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 1 gerilemesi dikkati çekti.

Destatis, “Alman iktisadının ivmesi yıl sonuna gerçek kıymetli ölçüde zayıfladı.” tabirini kullandı.

Çeyreklik bazda ele alındığında, GSYH’ye bilhassa hizmet bölümü ve kamu harcamalarından olumlu katkılar geldi. İmalatta yüzde 1,1 ve inşaat yatırımlarında yüzde 6,2 düşüş gözlemlendi.

Ekonomistler, Avrupa’nın en büyük iktisadının teknik resesyona girdiğini kestirim ederken, bu yılın birinci çeyreğinde GSYH’nin daha da düşmesini bekliyor.

Teknik resesyon, “üst üste iki çeyrek GSYH’de küçülme yaşanması” olarak tabir ediliyor.

Almanya, 10 yıllık düzgün bir ekonomik büyümeden sonra Kovid-19 salgınının birinci yılı olan 2020’de 2009’dan beri birinci sefer resesyon yaşamıştı.

Almanya’da hükümet, 25 Ocak’ta bu yıl için daha evvel yüzde eksi 0,4 olarak açıklanan büyüme beklentisini yüzde 0,2’ye yükseltmişti.

Bütçe açığı GSYH’nin yüzde 2,6’sı

Öte yandan, Almanya’da federal devlet, eyaletler, lokal idare ve toplumsal güvenlik fonunu kapsayan kamu bütçesi açığı geçen yıl 101,3 milyar avro oldu.

Böylece bütçe açığı GSYH’nin yüzde 2,6’sına geriledi. Bütçe açığı 2021’de GSYH’nin yüzde 3,7’sine kadar yükselmişti.

AB kurallarına nazaran, üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ünün, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ının altında olması kuralı aranıyor.

Kamu gelirleri, 2022’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 6,4 artarak 1 trilyon 820,8 milyar avro, sarfiyatları yüzde 4,1 artışla 1 trilyon 922 milyar 100 milyon avro olarak kaydedildi.

Kaynak: Dünya