• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Almanya’da Ifo İş Ortamı İtimat Endeksi yükselişini dördüncü aya taşıdı

Almanya’da Ifo İş Ortamı İtimat Endeksi yükselişini dördüncü aya taşıdı

Merkezi Münih’te bulunan İktisat Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9 bin firmanın iştirakiyle gerçekleştirdiği şubat ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı.

Buna nazaran, ocakta 90,1 puan olan Almanya’da sanayi ve ticarete ait İş Ortamı İnanç Endeksi, Rusya-Ukrayna savaşıyla gelen güç krizi ve yüksek enflasyonun ekonomik beklentileri olumsuz etkilemesine rağmen bu ay 91,1 puana çıktı.

Art arda yükselişini dördüncü aya taşıyan endekse ait piyasa beklentisi 91,2 puana yükselmesi tarafındaydı.

Söz konusu devirde Almanya’da Ifo Beklentiler Endeksi 86,4’den 88,5 puana yükselirken, Mevcut Durum Endeksi 94,1’den 93,9 puana geriledi.

“Alman iktisadında birinci çeyrekte resesyon riskinin hala yüksek”

Ifo Lideri Clemens Fuest, bahse ait değerlendirmesinde, Alman şirketlerinde geleceğe yönelik beklentilerin güzelleştiğini belirterek, “Alman iktisadı yavaş yavaş zayıflık devrinden çıkmaya çalışıyor.” sözünü kullandı.

ING Global Makro Araştırma Lideri ve Avro Bölgesi Başekonomisti Carsten Brzeski de Mevcut Durum Endeksi’nde ikinci ayda devam eden hafif düşüşün Alman iktisadında birinci çeyrekte resesyon riskinin hala “yüksek” olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Brzeski, “Bugün açıklanan Ifo İş Ortamı İnanç Endeksi verisi düzgün bir haber ve kademeli olarak iktisada inançta güzelleştirme fotoğrafına uyuyor. Lakin tıpkı vakitte parti yapmaya başlamak için bir neden yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya iktisadı, 2022’nin son çeyreğinde, güç krizi ve rekor enflasyonun tesiriyle bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,2 küçüldü.

Ekonomistler, Avrupa’nın en büyük iktisadının resesyona girdiğini düşünürken, bu yılın birinci çeyreğinde GSYH’nin daha da düşmesini bekliyor.

Teknik resesyon, “üst üste iki çeyrek GSYH’de küçülme yaşanması” olarak tabir ediliyor.

Almanya, 10 yıllık âlâ bir ekonomik büyümeden sonra Kovid-19 salgınının birinci yılı olan 2020’de 2009’dan beri birinci sefer resesyon yaşamıştı.

Almanya’da hükümet, 25 Ocak’ta bu yıl için daha evvel eksi yüzde 0,4 olarak açıklanan büyüme beklentisini yüzde 0,2’ye yükseltmişti.

Kaynak: Dünya