• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Altcoin piyasası yapay zeka dayanaklı varlıkların önderliğinde yükseliyor

Altcoin piyasası yapay zeka dayanaklı varlıkların önderliğinde yükseliyor

Investing.com – Kripto para piyasaları iki haftayı aşkın müddettir 1 trilyon dolarlık hududun üzerinde kalmaya devam ederken piyasa genelinde üst taraflı eğilimini yerini yatay harekete bırakan bir görünümü kelam konusu. 

Bitcoin, geçen hafta 24.000 dolar gerçek yapılan ataklarda başarısız oldu ve alt bölgede 22.800 dolar dayanağını koruyarak yoluna devam ediyor. Bitcoin, haftalık bazda %0,5 üzere kısmi bir gerilemeyle devam ediyor. 

Ethereum, kısa vadede ortalama 1.650 dolar direncine takıldı. Bu hafta alt bölgede 1.600 dolar üzerinde kalmaya devam ediyor. Son bir haftalık fiyat hareketine nazaran ise Ethereum’un %4,5’lik paha artışıyla Bitcoin’den daha âlâ performans gösterdiği görüldü. En büyük 10 kripto para ortasında Polygon (MATIC), en güzel performans gösteren varlık olarak haftalık %13,5 oranında yükseldi ve bugün 1,23 dolardan el değiştiriyor.

Altcoin piyasasında yapay zeka projeleri önde çıkıyor

Altcoin piyasasında bilhassa yapay zeka bölümünde faaliyet gösteren platformların lokal varlıklarının paha kazanımına devam ettiği görülüyor. Son günlerde öne çıkan yapay zeka projeleri, kripto alanında faaliyet gösteren varlıkların talebini destekliyor. 

Bugün birinci 100 kripto varlık ortasında bulunan yapay zeka bölümü kripto varlıkların kıymetli kazanımlar elde ettiği görüldü. Buna nazaran The Graph (GRT), son 24 saatte %32 paha artışıyla 0,17 dolar yükseldi. GRT, ayrıyeten geçen haftadan bu yana %95 yükselirken yılbaşından beri %200 kıymet kazandı.

Bugün en çok kazandıran birinci 5 altcoin ortasında bulunan Fetch.ai (FET), %25 bedel artışıyla 0,54 dolara yükseldi. FET, geçen haftadan bu yana kıymetini ikiye katlarken 2023 yılında %500’e yakın değerli bir paha artışı kaydetti.

Başka bir yapay zeka projesi olan SingularityNET’in lokal varlığı AGIX de an prestijiyle %27 yükseliş kaydetti ve 0,55 dolara yükseldi. Bu 3 proje ortasında en çok yükseliş kaydeden kripto varlık olan AGIX, yılbaşından bu yana %1100 oranında önemli bir paha artışı gördü.

Dünden bu yana en çok yükselen 5 altcoin ortasında Ethereum staking hizmeti sunan platformların varlıkları da yer alıyor. Bunlar ortasında Frax Share (FXS), %27 yükselişle 13 dolara yükseldi. Yılbaşından bu yana ise %200’e yakın paha kazandı. Lido DAO (LDO) ise bugün %15 yükselişle 2,4 dolara yükselirken 2023 yılında %120 yükselişle devam ediyor.

Bugün alıcılı hareket eden altcoin piyasasında az sayıda kripto para ekside devam ederken birinci 100’de LEO, SHIB, BSV, HT ve BAT, düşen kripto varlıkların başında yer alıyor.

Kaynak: Investing TR