• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ASO Lideri Ardıç: Zelzele bölgesindeki sanayicilerimizin eleman gereksinimini karşılayacağız

ASO Lideri Ardıç: Zelzele bölgesindeki sanayicilerimizin eleman gereksinimini karşılayacağız

Ankara Sanayi Odası ‘Oda Meclisi 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet’ şubat ayı toplantısı ASO’da düzenlendi.

ASO İdare Heyeti Lideri Seyit Ardıç, meydana gelen zelzelenin akabinde bölgede oluşan hasarın hem ferdî hem toplumsal travmalara neden olduğunu söyledi. Ardıç, afet bölgelerine halktan insan gücü ve yardım aktığını belirterek, kelamlarına şöyle devam etti:

“Dünyanın birçok ülkesinden ülkemize yardım ve takviye ulaştı. Felaketin boyutları, kara kışın ayazında yüreklerimizi yakarken, yardımlaşmanın ve dayanışmanın büyüklüğü manevi gayretimiz ve daha fazlasını yapabilmek için uğraş göstermemize dayanak oldu. Biz de Ankara Sanayi Odası olarak, bu şiddetli süreçte depremzede vatandaşlarımıza bir nebze derman olabilmek ismine, tüm üyelerimizle ve meslek komitelerimizle birlikte çalışarak, afetten ziyan gören vatandaşlarımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ankara Sanayi Odası olarak, süratle aksiyon aldık, Odamız bünyesindeki 40 meslek komitesi liderimizin uyumuyla zelzele bölgesinde belirlenecek bir alanda ’Konteyner Ömür Merkezi’ kurulması için çalışmalarımızı çabucak başlattık. Zelzele bölgesindeki olumsuz havanın tesiriyle geceyi dışarıda geçirmek yeterlice zorlaşırken, ASO olarak, tam donanımlı ömür merkezi kurulması için kampanya başlattık. Bu vesile ile hepinize farklı ayrı teşekkür ediyorum, hepinizle gurur duyuyorum.”

“Depremin ekonomik tesirlerini de olumsuz formda yaşayacağız”

ASO Lideri Ardıç, yaşanan sarsıntı nedeniyle bölgede makro dengelerin değerli oranda etkileneceğini söyleyerek, “Bu cins negatif arz istikametli şokların en değerli sonuçları, birinci etapta üretimde düşüş ve enflasyonla birlikte yaşanan sakinliktir. Geniş bir coğrafik alana yayılan sarsıntının ortaya çıkardığı sosyolojik tesiri kadar ekonomik tesirlerini de olumsuz biçimde yaşayacağız. Açıklanan resmi datalara nazaran zelzeleden etkilenen 10 vilayette toplam 13 milyondan fazla kişi yaşıyor ve bu sayı toplam Türkiye nüfusunun yüzde 15,7’sini oluşturuyor. 10 vilayetten oluşan bölge Türkiye’nin toplam gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 10,1’ini gerçekleştirirken, ekonomik büyümenin 1,15 puanı bu 10 vilayet tarafından geliyor. Bölge ihracatımızın yüzde 8,5 kadarını gerçekleştiriyor. Ziraî katma kıymetin yüzde 14,5 kadarı bu bölgeden geliyor. İmalat sanayi üretiminin yüzde 11,3 pahasını gerçekleştiren bölge yüklü olarak dokuma ve metal dalları ile öne çıkıyor. Yapılan birinci projeksiyonlar, sarsıntının ülkemizin toplam gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 2’sine varabilecek bir kayba yol açtığına işaret ediyor. Bir öteki çalışma, oluşan maddi hasarın 84 milyar dolar seviyesinde olabileceğini belirtiyor. Tespit edilen hasarın büyüklüğüne paralel olarak, büyüme kestirimleri de zelzelenin akabinde aşağıya çekilerek revize ediliyor” diye konuştu.


“Deprem bölgesindeki sanayicilerimizin eleman muhtaçlığını karşılamayı düşünüyoruz”

Başkan Ardıç, Kahramanmaraş sarsıntısının akabinde ülkenin geleceği, insanların refahı ve düzgünlüğü için çok acil ve öncelikli olan problemler bulunduğunu vurgulayarak, “Bunlardan birincisi, ileride yaşanacak olan zelzele ve başka doğal afetlere yönelik araştırmaların ve hazırlıkların süratle yapılmasıdır. Sarsıntı neslinde yer alan bir ülke olarak zelzeleleri yaşamamız kaçınılmaz olsa da can kayıplarının ve hasarın önüne geçebilmek, minimize edebilmek mümkündür. Yaşanan zelzele felaketi sonrasındaki toparlanma sürecinde, bölgesel kalkınmanın süratle sağlanması açısından, zelzeleden etkilenen vilayetlerde faaliyet gösteren gerçek dal firmalarına yönelik özel ve kolaylaştırıcı, destekleyici uygulamaların devreye alınmasının ehemmiyetini de belirtmek isterim. Bir öteki konu, yaşanan zelzele felaketi sonrasında, barınma probleminden ötürü çalışanların kıymetli bir kısmının zelzele bölgesinin dışına çıkmasıdır. Afet bölgesindeki sanayicilerimizin üretime devam edebilmesi ülkemiz açısından çok değerli. Birçok firma işgücü yetersizliğinden ya fabrikasını kapattı ya da çok düşük kapasite ile üretim yapmaya devam ediyor. Bu prestijle bölgenin barınma sorunu çabuk bir biçimde çözülmesi gerekiyor. Hükümetimiz tarafından bölgenin iş gücü gereksiniminin karşılanması için dayanak düzenekleri devreye sokulmalıdır. Bu minvalde Ankaralı endüstriciler olarak süreksiz bilakis göç ismini verdiğimiz bir kampanya başlatıp, zelzele bölgesindeki sanayicilerimizin eleman muhtaçlığını süreksiz müddet ile karşılamayı düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Dünya