• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Avrupa Yatırım Bankası, HSBC ile birinci dijital sterlin tahvilini ihraç etti

Avrupa Yatırım Bankası, HSBC ile birinci dijital sterlin tahvilini ihraç etti

Avrupa Yatırım Bankası (EIB), BNP Paribas HSBC ve RBC Capital Markets ile iş birliği yaparak özel bir blockchain ağı üzerinden sterlin bazlı birinci dijital tahvilini piyasaya sürdüğünü açıkladı.

EIB tarafından yapılan açıklamada değişken faizli tahvilin özel bir Blockchain ağına kayıtlı olarak 50 milyon sterlin büyüklüğünde olduğu belirtildi. EIB’nin dijital tahvili, tokenleştirme platformu olarak faaliyet gösteren HSBC Orion aracılığıyla süreç görecek. Halka açık ve özel bir Blockchain ağındaki süreçlerin daha şeffaf bir ortamda gerçekleşeceği vurgulanırken dijital tahvil yasal mülkiyet kaydı Blockchain ağı üzerinde tutulacak.  

EIB, tahvillerin HSBC Orion’da tutulan dijital menkul değerler hesaplarında kayıt altında tutulacağını ve Lüksemburg, RBC ve HSBC’deki BNP Paribas Securities Services işletmesinin de dijital tahvile yatırım yapan mevcut müşteriler için emanetçi olarak çalışacağını söyledi.

Avrupa Yatım bankası, dijital tahvil atılımıyla maliyetleri azaltarak satışları daha verimli hale getirmeyi ve yatırımcılara gerçek vakitli süreçler sunarak yarar sağlamayı amaçladıklarını aktardı.

EIB Lider Yardımcısı Ricardo Mourinho Felix, finans bölümünde daha fazla inovasyonun vaktinin geldiğine inandıklarını söyledi. Felix, yeni finansal eserleriyle bankanın global tesire sahip olabilecek projelere yatırım yapmak için ek sermaye elde edeceklerini de kelamlarına ekledi. 

Son yıllarda daha değerli hale gelen yatırım eserlerin tokenleştirilmesi, HSBC’nin Orion platformunu hayata geçirmesiyle yeni bir boyut kazandı. Bu yolla Blockchain teknolojisinin kullanılmasının yatırım eserlerinin ihracında maliyet, verimlilik ve şeffaflık açısından kıymetli kazanımlar elde edileceği düşünülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR