• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Avrupa’nın düzenlenmiş birinci euro takviyeli sabit kripto varlığı piyasa sürüldü

Avrupa’nın düzenlenmiş birinci euro takviyeli sabit kripto varlığı piyasa sürüldü

Investing.com – Finlandiya merkezli Membrane Finance, bu hafta euro ile birebir oranında desteklenen sabit kripto varlığı piyasa sürdüğünü duyurdu.

EUROe ismi verilen sabit kripto varlık, şirketin Finlandiya Mali Denetleme Kurumu tarafından verilen bir faaliyet lisansı bulunduğu için Avrupa Birliği içinde birinci düzenlenmiş sabit varlığı olarak lanse edildi.

Membrane Finance, bahisle ilgili yaptığı açıklamada euro takviyeli kripto varlığı, klasik finans sistemindeki yüksek maliyetlerin neredeyse sıfıra düşürülmesi ve ödemelerin gecikmesiz yapılması konusunda bir dönüm noktası olarak tanımladı.  

Membrane Finance CEO’su Juha Viitala ise düzenlenmiş kripto varlıkları EUROe ile Avrupa vatandaşlarının merkezsiz finansı benimsemelerine yardım etmeyi amaçladıklarını söyledi. EUROe, başlangıçta Ethereum tabanlı bir varlık olarak piyasaya çıkacak. Önümüzdeki devirlerde ise kripto varlığı öteki katman-1 Blockchain ağlarında da faaliyet geçmesi hedefleniyor.

Circle ve Tether’in de euro sabitli kripto para ünitesi bulunuyor

Benzer bir uğraşta geçtiğimiz yıl Haziran ayında ABD sabit kripto para ihraççısı Circle’ın euro’ya dayalı sabit varlığı Euro Coin’i (EUROC) ihraç etti. O sırada Circle, EUROC için rezerv para olan Euro’nun ABD bankası Silvergate Bank’te tutulduğunu bildirdi.

Kripto piyasalarının en büyük sabit kripto para ünitesi USDT’nin ihraççı şirketi Tether’ın da euro takviyeli sabit kripto para ünitesi bulunuyor. Lakin Tether süreçlerinin yükü dolar ve muadili yatırım eserleriyle desteklenen USDT’de bulunuyor. 

Sabit kripto para bölümü, son yıllarda tüm ülkelerin dikkatle takip ettiği bir dal. Ülkeler,  kripto kesimini düzenleme teşebbüslerinde sabit kripto varlıkları başka bir çerçevede düzenlemek istiyor. Öbür yandan dijital euro, Avrupa Birliği’nin gündeminde de bulunuyor. Şu an dijital euro için çalışmalar devam ederken tedavüle çıkıp çıkmayacağı konusununun yıl sonunda mutlaklaşması bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR