• BITCOIN/TL
  1965455,700
  % 3,19
 • ETHEREUM/TL
  107660
  % 3,52
 • RIPPLE/TL
  18.71
  % 1,60
 • BITCOIN CASH/TL
  9881.3,464
  % 5,81
 • LITECOIN/TL
  2653.19
  % 6,31
 • COSMOS HUB/TL
  357.36
  % 0,77
 • CARDANO/TL
  21.77
  % 5,94
 • TETHER/TL
  31.36
  % 0,45

AXA IM, ABD’de bir resesyona dair görüş paylaştı

AXA IM, ABD’de bir resesyona dair görüş paylaştı

Investing.com – Yatırımcılar bugünlerde global iktisadın sıhhat durumu hakkında öğreneceğimiz çeşitli makro bilgilere çok dikkat ediyor. AXA (EPA:AXAF) Investment Managers’ın baş ekonomisti Gilles Moëc, Fed’in yeni atılımlarına dayalı olarak ABD’de bir resesyonun gelişme mümkünlüğünü tahlil ediyor.

Gilles Moëc, bu haftaki toplantı için, “Konsensüse uygun olarak 0,25 puan artış ve Mart ayında %5 ile zirve” yapılacağını varsayım ediyor. “Önemli olan Powell’ın tonu: ya Kanada Merkez Bankası üzere duraklamaya yakın, ya da finansal şartları gevşetme konusunda kaygılı. Biz ikinci seçeneğe yakınız.” Bu bağlamda, AXA IM ekonomisti şunları vurguluyor: “Bu döngüde şu ana kadar Fed 9 ayda faizleri 425 baz puan artırdı ve biz 500 baz puana hakikat bir efor ile, faiz indirimlerinin sırf birinci artırımdan yaklaşık 2 yıl sonra başlamasını bekliyoruz”.

“Her şey, ABD iktisadının yavaşladığını, lakin bunun hayli yavaş bir süratte olduğunu gösteriyor. Hasebiyle, bunun bir ölçü dezenflasyonla çakıştığı göz önüne alındığında, “devam eden mali sıkılaştırmaya karşın ABD iktisadının “resesyon aşamasına” geçmeden inebileceği umudu bir ölçü takviye alıyor”. Bu nedenle AXA IM, “bunun gerçekleşme mümkünlüğünün düşük olduğuna” inanmaya devam ediyor.

Gilles Moëc neyin yaklaşmakta olduğunu açıklamak için şunları söylüyor: “1960’ların başında ‘modern para politikasının’ ortaya çıkışından bu yana ABD 10 Fed sıkılaştırması periyodu geçirdi, fakat yalnızca 1994’te, resesyon olmadan mali sıkılaştırmanın yaşandığı bir olay var.” Bu durum kendini tekrarlayabilir mi?

Moëc’e nazaran, “Bugün ile “1994 mucizesi” ortasındaki iki temel fark, enflasyonist ortam ve arz şartları ile ilgilidir. 1994’te Fed, enflasyonun halihazırda yükseldiğine dair rastgele bir gösterge olmaksızın faiz oranlarını artırdı. ABD’li işletmeler ve hane halkları, marjlar ve satın alma gücü üzerindeki fiyat baskılarıyla karşı karşıya değildi. Bu durum, özel dalın hem nakdî sıkılaştırmanın sonuçlarıyla, hem de enflasyonist şokla başa çıkmak zorunda olduğu mevcut durumdan farklı bir konfigürasyon yarattı. Bu olumsuz güçlerin tesirlerini daha yeni göstermeye başladığına inanmak için nedenler var.”

Öte yandan, “arz şartları 1990’ların ortalarında bugün olduğundan çok daha elverişliydi. O vakitler potansiyel büyüme artıyordu, halbuki bugün muhtemelen düşüyor. Bugün ABD, hayli düşük bir işgücü piyasasına iştirak oranı ve çalışma çağındaki nüfusun daha yavaş büyümesiyle karşı karşıya.”

Ekonomiste nazaran, “Enflasyon Düşürme Yasası sayesinde yeşil yatırımlarda kıymetli bir hızlanma beklentisi, ABD iktisadının önümüzdeki çeyreklerde GSYİH’de sığ bir daralmaya gerçek muhtemelen kısa bir seyahatten kaçınmasına müsaade vermek için çok geç olabilir, bilhassa de bu seferki mali sıkılaştırmanın genel büyüklüğü muhtemelen 1994’tekini gölgede bırakacağından. O devirde, Fed Şubat 1994 ile Şubat 1995 ortasında toplam 300 baz puan faiz artırmış ve birinci artırımından yalnızca 18 ay sonra azaltmaya başlamıştı. Bu döngüde şu ana kadar “Fed 9 ayda 425 baz puan faiz artırdı ve birinci artırımdan yaklaşık 2 yıl sonra kesintilerle birlikte toplam 500 baz puanlık bir gayret bekliyoruz”.

Haber: Laura Sánchez

Kaynak: Investing TR