• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bakanlık duyurdu! İşte BDDK’nın sarsıntılar nedeniyle attığı adımlar

Bakanlık duyurdu! İşte BDDK’nın sarsıntılar nedeniyle attığı adımlar

Bakanlığın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, sarsıntı bölgesinde yaşayan vatandaşların borçlarına esneklik tanımak hedefiyle çeşitli düzenlemeler gerçekleştirildiği belirtildi.

Kredi kartları taksitlendirme müddetleri bir kata kadar artırılacak

Deprem bölgesinde yerleşik bireylere yeni kullandırılacak yahut tekrar yapılandırmaya tabi tutulacak konut, taşıt ve tüketici kredilerinin vadelerine ait daha evvel belirlenen müddetlerin kaldırılması ile ödemesiz periyot uygulamasının bankalara bırakılacağının kaydedildiği paylaşımda, şu bilgilere yer verildi:

“Depremin etkilediği vilayetlerde yerleşik üye iş yerlerince kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet satımlarında kredi kartları taksitlendirme mühletleri bir kata kadar artırılacak.

Kredi kartlarının toplam limiti 5 bin liraya yükseltilecek

Kredi kartlarında limite bakılmaksızın, minimum ödeme fiyatı periyot borcunun yüzde 20’si olarak belirlenecek. Kart limiti tespit edilirken bankalarca dikkate alınan sonlar yükseltilerek bankalarca toplam kart limitinin birinci yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin 4 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 8 katını aşmayacak halde belirlenmesi ve aylık yahut yıllık ortalama gelir seviyesinin tespit edilememesi durumunda gerçek bireylerin edinebilecekleri kredi kartlarının toplam limitinin 2 bin liradan 5 bin liraya yükseltilmesi kararlaştırıldı.”

Paylaşımda, taban fiyatı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına, mal ve hizmet alımına kapatılmasına, iptaline ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenmemesine ait konuların bankaların inisiyatifine bırakıldığı belirtilerek, kart borçlarının ötelendiği müddet boyunca minimum fiyat da dahil olmak üzere bankaların alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz devirler tanımlayabilmelerine imkan sağlanacağı söz edildi.

Kartlı ödemelerde yapacak birinci temassız süreçte şifre girilecek

Bankalar, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici ve taşıt kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin müşterilerin talebi üzerine ertelenmesi halinde erteleme mühletinin, ilgili mevzuatta belirlenen vade hudutlarında dikkate alınmayacağının kaydedildiği paylaşımda, “Kredi müşterilerinden alınması gereken kredi derecelendirme notları ile alınması mecburî olan ek evrakların temini bankaların inisiyatifine bırakılacak. Kredi kullandırımlarına ait olarak bağımsız kontrole tabi olan şirketler tarafından bankalara tevdi edilmesi gereken bilgi ve evraklara ait mühletler zelzele bölgesindeki şirketler için uzatılacak.” sözüne yer yerildi.

Paylaşımda, sarsıntı felaketinden etkilenen müşterilere kullandırılan kredilerin gayrimenkul niteliğindeki teminatlarının değerlemesi ile ilgili müddetlerin ertelendiği aktarılarak, şu sözler kullanıldı:

Kimlik doğrulama süreci hayata geçirilecek

“Kredi vade sonu ve kredi kartı taksit sonuna ait sağlanan esneklikler 1 Ocak 2024’e kadar uzatılacak. Telefon bankacılığı süreçlerinde, kimlik doğrulama sürecinde iki bileşenli doğrulamanın yapılamadığı durumlarda, öncelikle PIN olmak üzere, güvenlik sorusu, müşterinin demografik bilgileri yahut bankada yer alan öbür bilgiler kullanılarak kimlik doğrulama süreci hayata geçirilecek.

Müşterilerin bilgileri dışında kart kullanımlarının engellenmesini teminen kartlı ödemelerde yapacak birinci temassız süreçte şifre girilecek, sonraki süreçler için mevcut uygulama sürdürülecek. Hisseleri borsada süreç gören bankaların, 6 Şubat’tan 1 Ocak 2024’e kadar geri alım yoluyla edindikleri kendi pay senetlerinin, çekirdek sermayeden indirim kalemi olarak dikkate alınmaması kararlaştırıldı.”

Bankacılık hizmetleri için taşınabilir şubeler afet bölgesine gönderildi

Bireysel kredi kartlarına ve gereksinim kredilerine uygulanan yüksek risk tartılarının, 6 Şubat tarihinden sonra zelzele bölgesindeki vilayetlerde yerleşik gerçek bireylere kullandırılanlar bakımından 1 Ocak 2024’e kadar uygulanmayacağının belirtildiği paylaşımda, ticari nitelikteki nakdi kredilere uygulanan yüksek risk tartılarının da 6 şubat tarihinden sonra sarsıntı felaketinden etkilenen müşterilere kullandırılanlar bakımından 1 Ocak 2024 tarihine kadar uygulanmamasına BDDK tarafından karar verildiği tabir edildi.

Ortak ATM’lerden yapılacak süreçlerden fiyat tahsil edilmeyecek

Paylaşımda, kamu bankaları tarafından bölgeye yardım ulaştırılması konusunda çalışmaların sürdüğü vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Bankacılık hizmetlerinin sürdürülmesi için taşınabilir şubeler afet bölgesine gönderildi. Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye İştirak Bankaları Birliği tarafından bankalara olan vadesi gelmiş yahut 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine ve müşterilere ek kolaylıklar sağlanmasına karar verildi.

Ortak ATM’lerden yapılacak süreçlerden fiyat tahsil edilmemesine yönelik karar alındı. Zorlayan halin yaşandığı mahalde ikametgahı/iş yeri adresi yahut şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek süreçlerine ait bildirimlerinin, Risk Merkezi zorlayan hal düzenlemesi çerçevesinde yapılmasına karar verildi.”

Kaynak: Dünya