• BITCOIN/TL
  1964168,168
  % 2,71
 • ETHEREUM/TL
  107587
  % 3,08
 • RIPPLE/TL
  18.72
  % 1,33
 • BITCOIN CASH/TL
  9893.22,141
  % 5,45
 • LITECOIN/TL
  2652.81
  % 5,85
 • COSMOS HUB/TL
  357.69
  % 0,68
 • CARDANO/TL
  21.75
  % 5,37
 • TETHER/TL
  31.37
  % 0,23

Belirsizlik sürüyor: Global piyasalar Fed’in toplantı tutanaklarına odaklandı

Belirsizlik sürüyor: Global piyasalar Fed’in toplantı tutanaklarına odaklandı

Son devirde açıklanan bilgiler, gelecek devir para siyasetlerine yönelik belirsizliklerin sürmesine ve buna paralel piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırmaya devam ediyor.

Dün dünya genelinde açıklanan imalat sanayi ve hizmet kesimi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) dataları, imalat endüstrinde yavaşlamanın, hizmet kesiminde ise güçlenmenin devam ettiğini gösterdi.

Bugün açıklanacak Fed tutanaklarında gelecek devir siyasetlere ait belirsizliklerin sonlu da olsa giderilmesi beklenirken, şahin lisanın korunması ve en az iki faiz artışına daha işaret edileceği öngörülüyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay 50 baz puan faiz artırabileceğine ait beklentiler yüzde 24’e çıkarken, resesyon fiyatlamaları da gerilemeye devam ediyor.

En yüksek seviye

Buna nazaran, ABD’nin 3 aylık hazine bonosu getirisi ile 10 yıllık tahvil ortasındaki fark 86 baz puanla 5 Ocak’tan bu yana en düşük düzeye inerken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,96 ile Kasım 2022’den bu yana kaydedilen en yüksek düzeye ulaştı.

Analistler, bugünden itibaren Fed yetkililerinin de kelamla yönlendirmelere başlayacağını kaydederek, ABD’de büyük perakende şirketleri Walmart ve Home Depot’nun yarın açıklayacağı finansal sonuçlarının da piyasaların tarafı üzerinde tesirli olabileceğini lisana getirdi.

Bu gelişmelerle, dün New York borsasında S&P 500 yüzde 2, Dow Jones endeksi yüzde 2,06 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,50 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise sonlu yükselişle başladı.

Avrupa borsalarında dün satış yüklü bir seyir öne çıkarken, dün açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde son periyotta fiyatlarda görülen artışın olağan olduğunu söyledi.

Avrupa’da enflasyon ve fiyat artışı

Bu durumu yalnızca fiyatların fiyatları yakalaması olarak nitelendirdiklerini kaydeden Lagarde, Avrupa’da enflasyon ve fiyat artışı sarmalı görme ihtimalinin düşük olduğunu lisana getirdi.

Dün bölgede açıklanan makroekonomik datalara nazaran, Almanya’da ZEW cari durum endeksi -45,1’le negatif bölgede kalmayı sürdürürken, ekonomik itimat endeksi 28,1’e çıktı.

Analistler, bölgede açıklanan imalat sanayi ve hizmet dalı PMI bilgilerinin enflasyonla gayretin devam ettiği bu devirde ekonomik aktiviteye ait karışık sinyaller verdiğini belirterek, ECB’nin de Fed’e misal halde beklenenden daha uzun mühlet faiz artışlarına gidebileceği ihtimalinin piyasalarda risk iştahını düşürdüğünü lisana getirdi.

Bugün Almanya’da açıklanacak enflasyon bilgilerinin kıymetine dikkati çeken analistler, enflasyondaki seyre ait beklentilerin piyasaların tarafı üzerinde tesirli olabileceğini söyledi.

Bu gelişmelerle, dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,46, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,52, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,37 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,68 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne de düşüşle başladı.

Asya hisse piyasaları

ABD borsalarında yüzde 2’yi aşan bedel kayıpları sonrası negatif seyir Asya hisse piyasaları ile yeni güne de taşındı.

Çin’in yine açılmasının akabinde ekonomik aktivitenin süratli bir formda salgın öncesi düzeylerine ulaşacağına yönelik beklentiler güç kaybederken, Japonya’da da ekonomik aktiviteye ait tasalar artmaya devam ediyor.

Analistler, bölgede imalat sanayi tarafındaki güçsüzlüğe rağmen hizmet dalının süratli seyretmesinin merkez bankalarının işini zorlaştırabileceğine dikkati çekerek, dünya genelinde artış eğilimindeki faiz oranlarının da bölgedeki hisse piyasalarını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Bugün Yeni Zelanda Merkez Bankası siyaset faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4,75’e çıkarırken, faiz artışlarının enflasyonla uğraş sona erene kadar devam edeceği bildirisi verildi.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi 1,3, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,2 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,7 geriledi.

Yurt içinde, dün dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın çabucak üzerinde 5.149,39 puandan tamamladı.

Dün, yatay seyirle 18,8682’den kapanan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,8690’dan süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve gerçek kesim itimat endeksi, yurt dışında ise Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Ifo iş dünyası endeksi ile birlikte ABD’de Fed’in toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.200 ve 5.250 düzeylerinin direnç, 5.100 ve 5.000 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: Dünya