• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Binance, Bitzlato davası nedeniyle birtakım hesapları bloke etti

Binance, Bitzlato davası nedeniyle birtakım hesapları bloke etti

Binance, Bitzlato soruşturması nedeniyle askıya alınan kripto hesaplarının %90’ının, blokesini kaldırdığını söylüyor.

Birkaç kullanıcıya nazaran kripto para borsası Binance, Bitzlato soruşturmasıyla ilgili olarak platformdaki birçok hesabı sessizce kapatıyor.

18 Ocak’ta bir küme Rusça konuşan Binance müşterisi, bloke edilen hesaplardan ve borsadan paralarını çekememekten şikayet etti. Etkilenen kullanıcılar, meseleleri bildirmek için bir Telegram küme sohbeti oluşturdu ve hesapların ihtar yapılmadan engellendiğini belirtti.

Şu anda 1.000’den fazla üyeye sahip olan kümenin üyeleri, ABD Adalet Bakanlığı tarafından kripto şirketi Bitzlato’ya karşı uygulanan blokajlar ve yaptırımlar ortasında paralellik kurdu. ABD Mali Cürümleri Uygulama Ağı da Binance’i, Bitzlato’nun en yeterli Bitcoin muhatapları ortasında listeledi.

Birçok sohbet üyesi, Bitzlato ve Binance hesapları ortasındaki gelen ve giden süreçler de dahil olmak üzere Bitzlato kullandıklarını açıkça itiraf etti. Etkilenen kimi kullanıcılar, Bitzlato’ya yönelik hareketle ilgili öfke ve baş karışıklıklarını da lisana getirdi.

Bir sohbet üyesi, “Henüz hiçbir yerde yasaklanmamış olsam da BTC-e, Wex’te biraz kaybettim, artık de Bitzlato’da lakin bu yasakları kanunsuzluk olarak görüyorum.” diye yazdı.

Binance sözcüsü, son askıya almaların hakikaten de Bitzlato ile irtibatlı olduğunu söyledi. Temsilci, “Geçen hafta, Bitzlato davasıyla ilgili olarak uyumluluk ve soruşturma takımımız, Doğu Avrupa ve BDT dahil olmak üzere birçok ülkeden kimi kullanıcıların hesaplarını askıya aldı.” dedi.

Binance sözcüsü, askıya almaların büyük çoğunluğunun süreksiz olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Kripto borsası ayrıyeten kullanıcılara, Binance’in, Binance hesaplarının neden bloke edilebileceği ve bu türlü bir durumda ne yapılacağı konusunda sebepleri içeren makalesine bakmalarını tavsiye etti.

Daha evvel bildirildiği üzere Bitzlato, kullanıcıların bir borsa ve çiftler ortası hizmetler aracılığıyla kripto ticareti yapmasına müsaade veren, az bilinen bir kripto para ünitesi hizmetiydi. Platformun, Moskova’daki Federasyon Kulesi gökdeleninden faaliyet gösterdiği sav edilen Rusya’da, değerli operasyonlar sürdürdüğü biliniyor.

ABD hükümetinin savlarına nazaran Bitzlato, operasyonlarını uygun Müşterini Teşhis prosedürleri olmadan yürüttü ve bu da onun “suç gelirleri ve cürüm faaliyetlerinde kullanılması amaçlanan fonlar için bir sığınak” haline gelmesine yardımcı oldu.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

Kaynak: Investing TR