• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BIST 100 endeksi haftanın son iş gününde müspet hareket etti

BIST 100 endeksi haftanın son iş gününde müspet hareket etti

Investing.com – BIST 100, dünkü volatil süreçlerin akabinde günü %1’e yakın bedel artışıyla kapatırken 8 gün süren düşüş serisini durdurdu. Endeks, haftanın son iş gününde de müspet hareket etti.

BIST 100, dün 4.479 puana kadar gerileyerek son 10 haftanın en düşük düzeyini kaydetti. Gün sonuna yanlışsız gelen alımlar, bugün de devam etti ve endeks, dünün taban düzeyinden an prestijiyle 4.990 puana kadar %10’un üzerinde yükseliş gördü.

Gün uzunluğu alıcılı devam endeks kapanışa yanlışsız %5 bandında paha artışına ulaşarak 5.000 puana hakikat hareket ediyor. Bugün açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle endekste yükseliş ivmesinin arttığı görüldü.

Sektör bazında bakıldığında bugün finansallar %5’in üzerinde kıymet artışıyla borsayı üst taşıyan ana bölüm oldu. Buna nazaran sigorta, bankalar ve holding, %6 bandında yükselişle öne çıktı. An prestijiyle ekside olan dal bulunmazken spor, %1’in altında kıymet artışıyla yatay kaldı. Akabinde turizm kesiminde paha artışı %2’nin altında kaldı.

BIST 100’de bugün en çok kazandıran ve kaybettiren hisseler

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında AKBNK, YKBNK, TKNSA, SISE, ve TMSN, %7 bandında yükselişleriyle en çok kazandıran paylar oldu.

Güne taban fiyatından başlayan GUBRF, gün içinde kısmi toparlanmayla paha kaybını %5 bandına çekti, lakin en çok kaybettiren pay olarak kaldı. Akabinde KOZAL, %2 düşerken SASA, ULKER, HEKTS ise yatay kaldı.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır bugünkü yorumunda şunları yazdı:

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, haftayı Çin endekslerindeki negatif görünümün haricinde artıda kapattı. ABD endeksleri ise güne satıcılı başladı. Açılışta Nasdaq endeksinde geri çekilme %1,5’i aşarken S&P 500 %1 ve Dow Jones %0,5 civarında gerileme gördü. Avrupa endeksleri ise gün sonuna hakikat FTSE 100 dışında ekside devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR