• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BIST 100’de geçen hafta en çok para girişi ve çıkışı olan paylar

BIST 100’de geçen hafta en çok para girişi ve çıkışı olan paylar

Investing.com – BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında geçen hafta boyunca en çok para girişi ve çıkışı olan payları listeledik.

BIST 100 endeksi, geçen hafta 5.201 puandan başlarken 5.232 puanda tepe gördükten sonra hafta boyunca devam eden satıcılı seyirde 4.479 puana kadar geriledi. Endeks, haftanın son iki gününde gelen alımların akabinde 4.997 puanda kapanış gördü. BIST 100, böylelikle haftayı %3,74 düşüşle kapattı. 

En çok para girişi olan hisseler

23 – 27 Ocak haftasında BIST 100 endeksine dahil paylar arasında ALBRK ve SISE, para girişi görülen paylar oldu.

Albaraka Türk ile ilgili yapılan son bildirimlerde bankanın sermaye tavanının 2,5 milyar TL’den 5 milyar TL’ye çıkarılmasına ait kararın BDDK ve SPK tarafından onaylandığı görüldü. Bunun yanında Albaraka, geçen hafta yurt dışına kira sertifikası ihracı için BDDK’den onay aldı. 

Şişecam ile ilgili yapılan son bildirimlerde şirketin geçen hafta iki sefer hisse geri alımı yaptım görülürken haftanın son iş günü 2022 yılı finansal sonuçları açıklandı. Bunun yanında Şişecam, 2 Şubat’ta yaptığı açıklamada Şişecam Resources LP (SIRE) ve Şişecam Chemicals Resources LLC’nin (SCR), Şişecam Resources LP’nin halka açık paylarının satın alınması yoluyla şirketin halka kapatılması konusunda anlaştığını duyurdu. Buna nazaran çoğunluk hissedarının onayı ile yapılan bu mutabakat mucibince, Şişecam Resources LP’nin halka açık payları 25 dolardan satın alınacak olup ilgili yasal süreçlerin tamamlanması sonrasında şirketin halka kapatılması öngörülmekte.

Şişecam 2022 yılı faaliyetlerinde 95,3 milyar TL net satış açıklarken bir evvelki yıla nazaran gelir büyümesi %197,4 oldu. Şirketin net kârı ise bir evvelki yıla nazaran %118,27 oranında büyümeyle 20,1 milyar TL olarak açıklandı.

En çok para çıkışı olan hisseler

Son bir haftada BIST 100 payları ortasında en çok para çıkışı olan 5 pay ise ULKER, TKNSA, PSGYO, OTKAR ve TKFEN oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR