• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BitMEX 2023 senaryolarını paylaştı

BitMEX 2023 senaryolarını paylaştı

2022, global merkez bankalarının sıkılaştırıcı siyasetleri takip ettiği bir yıl oldu. 2023’te enflasyon sayıları aşağı istikametli hareketine devam ederken global ölçekteki resesyon beklentisi de gündemdeki yerini koruyor. Pekala tüm bunlar Bitcoin’in seyrini nasıl etkiliyor? BitMEX Blog’ta yayımlanan Crypto Trader Digest serisinin Bouncy Castle başlıklı yazısında Bitcoin’in fiyat hareketi ve önümüzdeki periyottaki beklenen senaryolara dair değerlendirmeler yer aldı.

ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi tarafından yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) serisi ile ölçülen enflasyon, 2022 yılının ortalarında yüzde 9 civarında tepe yapmıştı. Şu anda kritik yüzde 2 düzeyine gerçek süratle iniyor. TÜFE sayılarında son periyotta yaşanan düşüş trendinin tek bir manaya geldiğini düşünen birçok kişi bulunuyor. Amerika ve dünya bir resesyonun eşiğindeyken iddia yapan uzmanlar, Fed Lideri Jerome Powell’ın mevcut Niceliksel Sıkılaştırma (QT) siyasetlerinden uzaklaşmak ismine her fırsatı arayacağı tarafında bir beklenti içindeler.

Uzmanlar; Jerome Powell’ın, TÜFE sayıları düşmeye devam ederken, bu düşüşe işaret ederek enflasyon canavarını durdurmaya yönelik kampanyasının muvaffakiyet sağladığını vurgulayabileceğini, akabinde da para musluklarını tekrar açmayı inançlı hale getirdiğine dikkat çekebileceğini söylüyorlar.

Peki tüm bunlar yaşanırken Bitcoin’in nasıl reaksiyon vermesini bekleniyor? Bu noktada hakikat bir çıktı elde edebilmek ismine öncelikle Bitcoin özelinde iki değerli noktanın hatırlanmasında yarar var.

Birincisi, Bitcoin ve daha geniş manada kripto para piyasaları merkez bankaları ve büyük global finans kurumları tarafından manipüle edilmeyen tek piyasa olarak öne çıkıyor. Bu noktada Three Arrows Capital, FTX, Genesis, Celsius, vb. üzere başarısız şirketler hakkındaki savların ve kuşkulu davranışların sorgulanması hayli mümkün. Tıpkı durum klasik finans sisteminde meydana gelseydi, yetkililer her vakit yaptıkları üzere başarısız olan varlıkları destekleyerek piyasanın hesaplaşmasını geciktirmeye çalışabilirdi. Kripto ekosistemi direkt bir hesaplaşmayla karşı karşıya kaldı. Bu doğrultuda kendisini kusurlu iş modellerine sahip olan ve berbat yönetilen işletmelerden temizleyerek süratli ve sağlıklı bir toparlanma için taban hazırladı.

Bitcoin hakkında üzerinde durulması gereken ikinci husus ise dünyanın global prestiji para sistemine karşı bir reaksiyon olduğu için, fiyatının büyük ölçüde ABD dolarının global likiditesinin gelecekteki gidişatına bağlı olması (ABD’nin global rezerv para ünitesi rolünden dolayı). Bitcoin son iki ayda düzleştirilmiş USD Likidite Endeksi kıymetinden daha yeterli bir performans gösterdi.

Yatırımcılar boğa piyasasına gerçek gidildiğine inanmak istiyor

Bitcoin’in fiyat hareketine bakıldığında, şu anda düşük bir tabandan pompalandığı gözlemleniyor. Buradan hareketle ralliyi temelde neyin yönlendirdiğine bağlı olarak ileriye dönük birkaç beklenen yol belirlenebilir.

Birinci senaryoda, Bitcoin 16 bin doların altındaki mahallî düşük düzeylerden doğal bir sıçrama yaşayabilir. Şayet bu ralli hakikaten mahallî düşük düzeylerden doğal bir toparlanma ise, Bitcoin’in sonrasında yeni bir plato bulmasını ve USD likidite şartları iyileşene kadar yatay hareket etmesini beklenebilir.

İkinci senaryoda, Bitcoin ralli yapıyor zira piyasa, Fed Amerikan doları basımının yine başlatılmasının önünü açıyor. Bu durum gerçekleşirse iki mümkün seçenek öngörülebilir. Birinci seçenekte Fed pivot yapmazsa yahut birden fazla Fed yöneticisi, “iyi” TÜFE baskılarından sonra bile bir pivot beklentisinden bahsederse, Bitcoin muhtemelen evvelki düşük düzeylerine gerileyebilir. İkinci seçenekte ise Fed bir pivot ile devam ederse, Bitcoin güçlü performansını sürdürür ve bu rallinin bir boğa piyasasının başlangıcı olması beklenebilir.

Yatırımcılar, boğa piyasasına gerçek gidildiğine inanmak istiyor. Lakin aslında Senaryo 1 ve Senaryo 2’nin birinci seçeneğinin kombinasyonuyla karşı karşıya kalınabilir. Bu durum satın alma kararlarında birtakım tereddütlere yol açabilir. Bir Fed pivotunun gerçekleşeceğini beklemekle birlikte, bunun yalnızca TÜFE’nin düşüş eğiliminde olması nedeniyle gerçekleşeceği düşünülmüyor.

Powell; enflasyon ölçüsü olarak TÜFE’ye güvenmek yerine, fiyat artışı (ABD saatlik kazançlar) ile temel ferdî tüketim harcamaları (Çekirdek PCE) ortasındaki etkileşime odaklandığını kamuoyuna açıklamıştı. Fakat hem TÜFE hem de Çekirdek TÜFE enflasyon için uygun bir ölçüt değil. Temel ferdî tüketim harcamaları, yiyecek ve güç harcamalarını içermediği için yanlışsız bir sonuca varma noktasında yetersiz. Zira beşerler plazma TV’lerin fiyatları yükseldiğinde değil ekmek fiyatları yüzde 100 arttığında şikâyet etmeye başlıyor.

Kaynak: Investing TR