• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Borsa günü düşüşle tamamladı! En çok kaybettiren bölüm

Borsa günü düşüşle tamamladı! En çok kaybettiren bölüm

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 27,45 puan azalırken, toplam süreç hacmi 71,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,73, holding endeksi yüzde 0,63 paha kaybetti. Kesim endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 5,93 ile taş, toprak, en çok kaybettiren ise yüzde 2,71 ile inşaat oldu.

Altının kilogramı 1 milyon 94 bin liraya geriledi

Borsa İstanbul Değerli Madenler ve Değerli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart altının kilogramı 1 milyon 94 bin liraya geriledi.Altın piyasasında, en düşük 1 milyon 94 bin lira, en yüksek 1 milyon 132 bin 500 lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü evvelki kapanışa nazaran yüzde -3,87 azalarak 1 milyon 94 bin liradan tamamladı.

Altın borsasında bugün en fazla süreç gerçekleştiren kurumlar

KMKTP’de, altında gerçekleşen toplam süreç hacmi 7 milyar 95 milyon 757 bin 578,99 lira, süreç ölçüsü ise 6.422,16 kilogram oldu.

Tüm metallerdeki toplam süreç hacmi de 7 milyar 103 milyon 859 bin 331,76 lira seviyesinde gerçekleşti. Altın borsasında bugün en fazla süreç gerçekleştiren kurumlar Ahlatcı Döviz ve Değerli Madenler, Ahlatcı Metal Rafineri, İstanbul Altın Rafinerisi, NMGlobal Değerli Madenler ve Türkiye İş Bankası halinde sıralandı.

Endişeler devam ediyor

Analistler, global hisse piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarına beklenenden daha uzun mühlet devam edebileceğine yönelik tasaların güçlendiğini belirterek, açıklanan makroekonomik bilgilerden alınan karışık sinyallerin de piyasaların taraf bulmasını zorlaştırdığını söyledi.

Piyasaların odağında olacak

Haftaya yurt içinde büyüme, enflasyon, ekonomik inanç endeksi, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Şurası toplantı özetinin piyasaların odağında olacağını söyleyen analistler, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak hizmet bölümü ve imalat sanayi PMI, Avro Bölgesi’nde ve Almanya’da enflasyon, Avro Bölgesi’nde tüketici itimat endeksi, Japonya’da sanayi üretiminin takip edileceğini lisana getirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 ve 5.250 düzeylerinin direnç, 5.000 ve 4.800 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Kaynak: Dünya