• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Borsa İstanbul’da son durum

Borsa İstanbul’da son durum

Investing.com – Tüm Türkiye’yi yasa boğan sarsıntı felaketinin yaşandığı ve olumsuz tesirlerinin devam ettiği haftanın birinci gününde Borsa İstanbul’da süreçler, seans öncesi alınan birtakım kararlarla devam etti.

Sermaye Piyasası (SPK, bu sabah yayımladığı bültende bugünden itibaren geçerli olmak koşuluyla Borsa İstanbul’da açığa satış süreçlerinin yasaklanması, yatırımcılar tarafından satışa husus edilecek hisseler için depo kaidesi uygulanması, mülkiyetinde hissesi bulunan yatırımcıların, kelam konusu değerlerin satışını yalnızca ilgili değerlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilmesi kararları alındı. 

Alınan önlemlere nazaran açığa satış yasağı yanında uygulanacak olan satışta depo koşulu uygulanması, pay senedini satmak isteyen yatırımcının, buyruğu ileteceği an prestijiyle buyruğu verdiği aracı kurum hesabında o pay senedinin bulunması mecburiliği manasına geliyor. Alınan bu tedbirle geçen haftanın son iki süreç gününde alınan payların, süreç sonrası ikinci süreç gününde hesaplara yansıyacağından satışı mümkün olmadı.

Borsa İstanbul’da gün uzunluğu devam eden satışların akabinde BIST 100 endeksi, %5’e ulaşan düşüşle 4.748 düzeyine kadar geriledi ve pay bazlı devre kesiciler uygulanmaya devam etti. Kapanışa gerçek ise alt bölgeden gelen alımlarla üst yönelen endeks, an prestijiyle 4.900 düzeyine yükselerek kayıp %2’nin altına geriledi.

Çimento payları tavan fiyatlarına ulaştı

Sektörel bazda bakıldığında bugün Çimento üretimi gerçekleştiren şirket paylarının tavan fiyatlarına ulaşan yükselişleri epeyce dikkat cazipti. Bunun yanında toplumsal medyada çimento şirketlerine olan talebe yönelik yansıların de yükseldiği görüldü. Ayrıyeten Borsa İstanbul’un böylesine büyük bir felaketin akabinde açık kalması da yansılara bahis oldu. 

Bugün en çok düşen kesimlerin başında %5 bandında gerileyen sigorta ile %4 bandında gerileyen petrokimya, faktöring, ulaştırma ve elektrik var. Çimento şirketlerin yüklü olduğu metal harici mineral ürünleri dalı ise bugün ortalama %7 kıymet artışına sahip. Bu bölümün haricinde artıda kalan dal bulunmazken en az bedel kaybı görenler basit metaller ve perakende ticaret oldu.

BIST 100’de son durum

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında TURSG, taban fiyatına yakın düşüş görürken en çok kaybettiren pay oldu. Akabinde SMRTGBRYAT, HEKTS, GESAN, en çok gerileyen paylar oldu. 

OYAKC, BUCIM, CIMSA, tavan fiyatına ulaşarak en çok yükselen paylar oldu. YYLGD ve SELEC ise öbür yükselen payların başında yer aldı. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR