• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bugün en çok hangi kripto paralar kazandırdı? Piyasada son durum

Bugün en çok hangi kripto paralar kazandırdı? Piyasada son durum

Investing.com – Kripto para piyasaları hafta genelinde yatay hareketiyle dikkat çekti. Ocak ayı boyunca kıymetli bir kazanım elde eden kripto paralar, ayın son haftasında yükselişine mola verdi. 

Kripto para toplam piyasa bedeli, hafta boyunca 1 trilyon dolar hududunun üzerinde kaldı. Hafta ortasında ise satıcılar, kısa bir mühlet denetimi ele geçirdikten sonra toparlanmayı başaran kripto para piyasasında yatırımcıların, daha düşük düzeyleri alım fırsatı olarak kullanma niyetinde olduğu görüldü. 

Haftanın son iş gününde ise toplam piyasa pahası 1,04 trilyon dolarda kalırken süreç hacmi düne nazaran bir ölçü düşerek ortalama 52 milyar dolara geriledi. 

Bitcoin, güne Asya süreç saatlerinde gelen satışlarla başladı. Gün içinde 22.500 dolar takviyesine kadar ilerleyen kripto para, akabinde süratli bir toparlanmayla haftalık direnç bölgesi 23.000 dolar sonuna kadar yükseldi. Günlük yarım puanlık düşüşe sahip Bitcoin, ABD piyasalarının açılışı öncesi, 23.000 doların çabucak altında düşük hacimli süreçlerle ilerliyor. 

Ethereum, gün açılışında 1.600 dolar pahasını kaybettikten sonra 1.550 dolara kadar geriledi ve bu noktada tekrar takviye buldu. Gün içi süreçlerde bir ölçü toparlanan Ether, günlük %2’lik paha kaybıyla devam ediyor.

Bugün birinci 10’da Polygon, piyasadan olumlu ayrışan fiyat hareketlerine sahip. Polygon ağındaki aktivite artışı, mahallî varlığı MATIC’in günlük %7 bandında yükselerek 1 dolarlık ruhsal düzeyine çıkmasını sağladı. MATIC’de yükseliş atılımı, dün öğlenden sonraki süreçlerle başlarken gün sonunda 1,12 dolara kadar yükselen altcoin, şu an 1,1 dolar düzeyinde süreç görüyor. Bunun yanında Polygon, bu sıçramasıyla bir kere daha Solana’yı geride bırakarak 10. en büyük kripto para olmayı başardı.

İlk 10’un geri kalanında ise bugün düşük oranlı gerileme kelam konusu. Lakin en büyük kripto paralar, haftalık bazda müspet kalmaya devam ediyor. 

İlk 100 kripto parada da düşük fiyat aktivitesi devam ediyor

Piyasa kıymetine nazaran sıralanmış listede bugün bedel artışıyla öne çıkan kripto paralar ortasında Holo (HOT), %10 bedel artışıyla birinci sırada yer alıyor. Gerisinden %8,5 yükselen LEO ve %7 kıymet artışıyla MATIC ile IOTA geliyor. 

Bugün en sert düşen altcoin ise hafta boyunca %115 bedel artışı gören Threshold (T) oldu. Threshold, bugün %15 düşüşle bir düzeltme evresine girdi. Mina (MINA), Axie Infinity (AXS) ve Optimism (OP) ise %6 bandında düşüşle bugün en çok kaybettiren altcoin’ler ortasında birinci sıralarda yer aldı.

Haftalık bazda öne çıkan altcoin’leri denetim ettiğimizde Threshold ile birlikte bu hafta %120’ye yakın kıymet artışıyla devam eden Aptos (APT) ile %50 yükselen Fantom (FTM) öne çıkan altcoin’ler. 100. sırada bulunan Casper (CSPR) ise haftalık %7 bandında düşüşle birinci 100’den çok düşüş gören kripto para pozisyonunda. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR