• BITCOIN/TL
  1258894,575
  % -1,13
 • ETHEREUM/TL
  68682
  % 4,76
 • RIPPLE/TL
  18.79
  % 1,01
 • BITCOIN CASH/TL
  7184.85,129
  % 0,16
 • LITECOIN/TL
  2164.44
  % 0,95
 • COSMOS HUB/TL
  289.21
  % 0,99
 • CARDANO/TL
  13.5
  % 3,82
 • TETHER/TL
  28.97
  % 0,14

Dolar güne yükselişle başlasa da haftayı negatif kapatma yolunda ilerliyor

Dolar güne yükselişle başlasa da haftayı negatif kapatma yolunda ilerliyor

Investing.com – Dolar Cuma günü Avrupa’daki erken ticarette yükselişe geçti lakin piyasanın, gelecek haftaki Fed toplantısında daha küçük bir faiz artışı beklentisi etrafında birleşmesiyle, haftayı tekrar de düşüşle kapatma yolunda ilerliyor.

Perşembe günü ABD’den gelen dördüncü çeyrek GSYİH verisi, beklenenden biraz daha güçlü geldi. Reel tüketici harcamaları beklenenden daha fazla yavaşlarken kişisel tüketim harcamaları fa şaşırtan derecede sert bir halde düşüş yaşadı.

ING analistleri sabah yayımladıkları bir notta, “Enflasyon hâlâ gayenin hayli üzerinde ve işsizlik, döngünün en düşük düzeyindeyken iktisadın daha sıkı para siyasetine reaksiyon verdiğine dair işaretler var ve Fed, faizleri çok sert ve süratli bir biçimde artırmanın, ekonomiyi resesyona sürükleme riski taşıdığına dair endişelerin farkında olacaktır.” dedi.

Konsensüs, Aralık ayındaki son toplantısında 75 baz puanlık artıştan 50 baz puanlık artışa geçen Fed’in, önümüzdeki hafta Fed fon oranları için amaç aralığını sadece 25 baz puan artırması tarafında. Bugün, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek şahsî tüketim harcamaları, Aralık ayı verisi açıklanacak.

Fed siyasetine ait değişen beklentiler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE), enflasyonu denetim altına almak için faizleri daha da artırması gerektiği istikametinde yaygın bir algıya sahip olması nedeniyle, tüm hafta Avrupa paralarını destekledi.

Euro Bölgesi’nden dördüncü çeyrek GSYİH dataları gelmeye başladı ve İspanya, Cuma günü yaptığı açıklamada iktisadının bu periyotta iddialara paralel olarak %0,2 büyüdüğünü açıkladı. Euro Bölgesi’nin en büyük üç iktisadı olan Almanya, Fransa ve İtalya‘ya ilişkin bilgiler, önümüzdeki hafta açıklanacak. Deutsche Bundesbank, Alman iktisadının sakinleştiğini kestirim ettiğini açıkladı.

Euro %0,2 düşüşle 1,0869 dolar olurken dolar endeksi,%0,1 artışla 101,78’den süreç gördü.

Bir yandan da dikkatler, azalan döviz rezervlerini muhafaza baskısı altındaki merkez bankasının, dolar ile döviz kurunu muhafaza teşebbüslerinden vazgeçmesiyle Perşembe günü rupinin %10 civarında paha kaybettiği Pakistan’ın üzerinde olacak üzere görünüyor. Ülke, geçen yıl tarım kesiminin büyük kısmını yok eden ve endüstriyi de berbat etkileyen sel felaketiyle yıkıma uğramıştı.

Döviz kurunun özgürleştirilmesi, IMF’nin, geçen yıl askıya alınan 7 milyar dolarlık finansman paketi kapsamındaki ödemeleri yine başlatmak için öne sürdüğü esas şartlardan biriydi.

Yazar: Geoffrey Smith

Kaynak: Investing TR