• BITCOIN/TL
  1701001,631
  % 5,86
 • ETHEREUM/TL
  98797
  % 1,98
 • RIPPLE/TL
  17.1
  % 1,59
 • BITCOIN CASH/TL
  8592.79,601
  % 3,47
 • LITECOIN/TL
  2245.22
  % 2,69
 • COSMOS HUB/TL
  349.53
  % 8,30
 • CARDANO/TL
  19.38
  % 5,91
 • TETHER/TL
  31.16
  % 0,23

Dört banka bugünkü Fed toplantısına ait kestirimlerini paylaştı

Dört banka bugünkü Fed toplantısına ait kestirimlerini paylaştı

Investing.com – Bugünkü Fed toplantısı elbet global piyasalar için haftanın en kıymetli olayı olacak.

Piyasa, Fed’in bu akşam faiz artırım suratını 25 baz puana düşürmesi için %99,4’lük bir olasılık fiyatlıyor. Fed üyeleri daha evvel bu boyutta bir artışın sinyalini vermişti ve bilhassa son aylarda yavaşlayan enflasyonla birlikte ekonomik datalar bu tarafa işaret ediyor.

Dolayısıyla piyasanın dikkati, faiz kararının kendisinden fazla Fed’in önümüzdeki toplantılara dair vereceği işaretlere odaklanacaktır.

Analistler bu bahiste ikiye bölünmüş durumda. Örneğin Goldman Sachs (NYSE:GS), “Aralık ayındaki son FOMC toplantısından bu yana, fiyat artışı ve enflasyona ait gelen bilgilerin cüret vericiydi, lakin aktivite büyümesine ait sinyaller karışık ve vakit zaman telaş vericiydi” ve bu sebeple “faiz artırım suratının bu hafta 25 baz puana yavaşlatılması epey kolaylaştı.” tabirlerini kullandı.

Fed toplantısı için Goldman Sachs, Barclays (LON:BARC), BofA ve TD tahminleri

GS, “Şubat toplantısı için kilit soru, FOMC’nin bu yıl daha fazla artış konusunda ne sinyal vereceğidir.” ikazında bulundu. Bu bağlamda banka, “Mart ve Mayıs aylarında 25 baz puanlık iki ek artış” beklediğini belirtirken, “zayıf iş itimadının işe alım ve yatırımları baskılaması halinde daha azına gereksinim duyulabileceğini yahut geçmişteki siyaset sıkılaştırmasının tesirinin azalmasıyla iktisadın hızlanması halinde daha fazlasına muhtaçlık duyulabileceğini” kabul etti.

Bu akşam %0,25’lik bir faiz artışı bekleyen Barclays’e nazaran, “FOMC’nin işi şimdi bitmedi, lakin enflasyon ve fiyat artışındaki son düşüşler geçmiş siyaset aksiyonlarının tesirlerini pahalandırmak için daha fazla vakit veriyor.”

Bu bağlamda banka, “toplantı sonrası basın toplantısı bilhassa enteresan olacak” tabirini kullandı. “Powell’ın 2023’te %5,1’lik bir tepe orana işaret edeceğini ve muhtemelen geçen Aralık ayındaki FOMC nokta grafiğinin uygun olmaya devam ettiğini belirteceğini” öngörüyor. Bu, doları güçlendirebilecek ve pay senedi piyasalarına ziyan verebilecek şahin bir hareket olacaktır.

Bu akşamki Fed toplantısı hakkında yorum yapan Bank of America (NYSE:BAC), bilhassa “açıklamanın federal fon oranında ‘sürekli artışların’ uygun olacağı istikametindeki yönlendirmeyi koruyacağı” varsayımında bulundu.

TD Securities analistleri ise, “toplantı sonrası bağlantının Fed’in sıkılaştırma siyasetini tamamlamadığını vurgulamasını ve daha fazla faiz artışının hâlâ kartlarda olduğu sinyalini vermesini” beklediklerini söyledi.

Bununla birlikte, bu akşamki toplantının dolar üzerinde kıymetli bir tesire sahip olması için “çıtanın yüksek” olduğunu vurguladılar ve doların sadece sürpriz bir 50 baz puanlık artış durumunda yahut bilakis faiz artırımını durdurma taahhüdü durumunda güçlü reaksiyon vereceğini değerlendirdiler.

Kaynak: Investing TR