• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Emekli olacağı günü bekleyenler, dikkat! Daha yüksek emekli maaşı almak için yapmanız gerekenler

Emekli olacağı günü bekleyenler, dikkat! Daha yüksek emekli maaşı almak için yapmanız gerekenler

Emeklilik her çalışanın emeğinin karşılığını aldığı bir devir. Emekli olmadan evvel birkaç noktaya dikkat ederek bu periyotta daha fazla maaş getirisi elde edebilirsiniz. Çalışma hayatında alacağınız bu tedbirlerle emekliliğinizin tadını çıkarabilirsiniz. İşte alacağınız emeklilik maaşını artırmanızı sağlayacak ipuçları!

Emekli Maaşı Yükseltilebilir mi?

Emekli maaşını yükseltmenin yolu, planlama yapmaktan geçer. Bu sebeple emeklilik planını son yıllara bırakmamak ve şimdiden yapmak gerekiyor. Ne kadar çabuk davranırsanız o kadar yüksek emekli maaşı elde edebilirsiniz. Şayet vaktiniz az ise en azından son 3,5 seneyi âlâ kıymetlendirerek ve yüksek prim yatırarak durumu lehinize çevirebilirsiniz. Böylece emekli olduğunuz vakit alacağınız maaş da daha yüksek olur.

Daha Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Alınacak birtakım tedbirlerle emekli maaşı yükseltilebilir. Bunun için yapılması gerekenler:

– Emekli aylığı hesaplaması yapılırken dikkat edilen en değerli nokta, kişinin prime bağlı temel çıkarıdır. Başka bir deyişle bordrodaki brüt maaş ölçüsüdür. Bu meblağ ne kadar fazla ise avantaj o kadar çok olur. Bu sebeple şayet maaşınız taban fiyattan yüksekse maaşınızın düşük gösterilmesine müsaade etmeyin.

– Net maaşınız yalnızca aldığınız aylık fiyattan oluşmuyor. Tertipli olarak ödenen yemek parası, ikramiye üzere ödemelerin de bordronuzda brüt maaşa eklenmesi gerekiyor.

– Primlerinizi kendiniz ödüyorsanız ya da isteğe bağlı sigortalıysanız tavan fiyattan ödeme yapmalısınız.

– Şayet düşük gelir elde ediyorsanız ve imkânınız varsa iki yerde sigortalı olarak çalışın. Bu formda prim ölçüsüne temel çıkarlarınız eklenir ve daha yüksek bir meblağ ortaya çıkar.

– Emekli aylığınızı yükseltmek için uzun mühlet çalışmaktan çok hangi şartlarda çalıştığınız da ehemmiyet arz ediyor. Birebir iş yerinde eşit müddetlerde çalışan fakat aldığı fiyat farklı olan iki kişinin emekli maaşları da farklı olur.

– Prim gün sayılarının her ay için 30 gün olmasına dikkat edin.

– Emekli olacağınız vakit müracaat sırasında eş ve çocuk üzere bakmakla yükümlü olduğunuz bireylerin sayısını eksiksiz bildirmeniz gerekiyor zira bu sayı emekli aylığınızı etkiliyor.

Kaynak: Dünya