• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Eskinazi: Bu türlü giderse dış ticaret açığı 160 milyar dolara çıkacak

Eskinazi: Bu türlü giderse dış ticaret açığı 160 milyar dolara çıkacak

Eskinazi, Türk ihracatçılarının daha rekabetçi olabileceği bir ekonomik iklim olması gerektiğine işaret ederek, “Bu tarafta adımlar atılmadığı takdirde dış ticaret açığımız 160 milyar dolara ulaşacaktır” dedi.

Türkiye’nin, son yıllarda uyguladığı kur ve faiz siyaseti nedeniyle ithalata daha fazla kaynak ayırmak durumunda kaldığına vurgu yapan Eskinazi, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı dış ticaret endeksleri; Türkiye’nin düşük kur siyasetinin dış ticaret istikrarını de bozduğunu gösteriyor. Türkiye 2021 yılında 46 milyar dolar dış ticaret açığı vermişken, 2022 yılında dış ticaret açığının 110 milyar dolara dayandığı görülüyor” dedi.

İhraç eserlerinin 2022 yılında kıymet bazında yüzde 8 artış gösterdiğini buna rağmen ithalatın yüzde 24 daha değerli yapılır hale geldiğini aktaran Eskinazi, “İthalatımızdaki artış hem ölçü, hem de paha olarak ihracatımızın artışının çok üzerinde. Türkiye düşük kur-düşük faiz siyasetiyle enflasyonu düşürme, kişi başı ulusal geliri yüksek gösterme eforu içerisinde. Bütün bunlar kulağa beğenilen gelen gayeler lakin iktisadın dinamikleriyle örtüşmüyor. Düşük kur, düşük faiz siyasetine geçtiğimizden beri enflasyon tüm yakıcılığıyla arttı ve son 25 yılın en yüksek düzeylerini gördük. Dış ticaretimizde bu süreçte olumsuz etkilendi. 2021 yılında 46 milyar dolar olan dış ticaret açığımız, 2022 yılında 110 milyar dolara dayandı. Bu tablo Türkiye’ye bu vakit diliminde yabancı yatırım girişinin de ötelenmesine neden oluyor” halinde konuştu.

Türkiye’nin 11 vilayetini vuran büyük bir zelzele yaşadığına işaret eden Eskinazi kelamlarını şöyle sürdürdü; “Türkiye’nin ihracatının yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiren bölgemizde yaşadığımız sarsıntı nedeniyle üretim ve ihracatta düşüşler yaşanacak. Bu durum 2023 yılında Türkiye’nin genel performansını da etkileyecek. Başka bölgelerimizdeki ihracatçılarımızın üzerine düşen sorumluluk bir kat daha artacak. Biz 365 gün 24 saat çalışarak bu açığı kapatmaya hazırız. Bu yerde Türk ihracatçılarının daha rekabetçi olabileceği bir ekonomik iklim ülkemiz için daha yararlı olacaktır. Bu istikamette adımlar atılmadığı takdirde dış ticaret açığımız 160 milyar dolara ulaşacaktır.”

Kaynak: Dünya