• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Fed öncesi kripto paralarda karışık görünüm hakim

Fed öncesi kripto paralarda karışık görünüm hakim

Investing.com – Kripto para piyasaları, bugün TSİ 22.00’de açıklanacak Fed faiz kararı öncesi düşük hacimli süreçlerle devam ediyor. 

Fed faiz kararının 25 baz puanlık artış tarafında olacağına yönelik beklentilerin güçlü kalması riskli piyasalara dahil olan kripto paralarda da oynaklığın daha düşük kalmasına yardımcı oldu. Bunun yanında kısmen belirsizliğini koruyan durum ise Fed Lideri Jerome Powell’ın konuşmasında vereceği iletiler. 

Powell konuşmasında Fed’in son vakitlerde sıkılaştırıcı siyasetinde bir ölçü gevşemeye yönelik hareketini destekleyici daha güvercin yorumlarda bulunursa bu risk iştahında bir artışa neden olabilir. Bu da kripto paraların olumlu fiyatlanmasını destekleyebilir. Fakat Powell, temkinli duruşuna devam ederse tam karşıtı bir durum kelam konusu olabilir. Piyasalar şu an bekleme etabına girerken faiz kararının açıklanacağı saat dilimine hakikat hareketliliğin de artabileceğini görebiliriz. 

Kripto para piyasaları toplam kıymeti Fed kararı beklenirken 1 trilyon doların üzerinde kalmaya devam ediyor. Ortalama süreç hacmi ise 46 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. 

Bitcoin, dün 22.800 dolar dayanağının altını test ettikten sonra günlük bazda bakıldığında bu bölgeyi muhafazayı başardı, lakin 23.100 dolar bandında da sert bir dirençle karşılaştı. ABD süreç saatleri öncesi 23.000 dolarda kalmaya çalışan kripto para, günlük %1’e yakın paha artışına sahip.

Ethereum, bu hafta 1.600 dolar üzerinde kalıcı olamadı. Hafta başındaki düşüş sonrası gelen reaksiyon alımları ise 1.600 dolar düzeyinde dirençle karşılaştı. Bugün hafif satıcılı hareket eden Ethereum, dünkü fiyatına nazaran %0,5 oranında bedel artışını koruyarak 1.580 dolarda el değiştiriyor. 

İlk 10 kripto para ortasında bugün Cardano (ADA), %2 paha artışıyla öne çıkıyor. DOGE ve BNB ise birinci 10’da %0,5 oranında kısmi düşüşlere sahip. 

İlk 100 kripto parada iki altcoin öne çıktı

İlk 100 kripto para ortasında bugün 58 kripto varlık ekside devam ederken 42 kripto paranın artıda kaldığı görülüyor. 

Bugün merkezsiz kripto borsası DyDx’in mahallî varlığı DYDX, %30’un üzerinde paha artışıyla dikkatleri üzerine çekti ve 3 dolar bandına adım atarak kıymetli bir kırılım gerçekleştirdi. 

Bugün öne çıkan başka altcoin ise son günlerde yükseliş trendini sürdüren T-mac DAO (TMG) oldu. TMG, bugün de %20 yakın günlük kıymet artışı kaydederken 1,3 dolara yükseldi ve haftalık bazda %300 bedel artışına yaklaştı. 

Fantom (FTM), Optimism (OP) ve Loopring (LRC) ise kritik günde %5’in üzerinde kıymet artışıyla birinci sıralarda yer aldı. 

En çok paha kaybeden kripto paralara bakıldığında ise bugün düşüşlerin %5’in altında kaldığı görüldü. Terra (LUNA), LEO, Terra Classic (LUNC), Frax Share (FXS), Quant (QNT) en çok düşen altcoin’ler oldu. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR