• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Global piyasalarda gözler ağır bilgi gündemine çevrildi

Global piyasalarda gözler ağır bilgi gündemine çevrildi

ABD’de açıklanan datalarda enflasyon riskinin güçlü kalmayı sürdürdüğüne ait işaretler piyasaların ön bulmasını zorlaştırıyor.

Hafta içinde ABD’de açıklanan datalara nazaran, aralıkta yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık artış ocakta yüzde 6,4’e yavaşladı. TÜFE, ocakta aylık bazda da yüzde 0,5 yükseldi. Enflasyondaki yavaşlamanın devam etmesine rağmen beklentilerin üzerinde kalması dikkati çekti.

Ülkede Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise ocakta aylık yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 6 ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti.

Enflasyon datalarının öngörülerin üzerinde gerçekleşmesi ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin kelamla yönlendirmelerindeki tonu da şahinleştirirken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek ay 50 baz puanlık faiz artışı yapılabileceğine yönelik beklentiler güçlendi.

Buna nazaran gelecek ay bankanın 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, 50 baz puanlık faiz artış ihtimali yüzde 15 düzeyinde bulunuyor.

Analistler, ABD’de güçlenen enflasyon kaygısının akabinde gelecek hafta açıklanacak bilgilerdeki işaretlerinin kıymetinin arttığını belirterek, enflasyon beklentilerini etkileyecek gerçekleşmelerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini bildirdi.

Ülkede resesyon fiyatlamalarının güç kaybetmeye devam ettiğini ve ABD’nin 3 aylık hazine bonosu getirisi ile 10 yıllık tahvil faizi ortasındaki farkın yaklaşık 100 baz puana indiğine dikkati çeken analistler, kelam konusu durumun dolar endeksinin desteklediğini kaydetti.

Analistler, dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin emtia fiyatlarını baskıladığını belirterek, geçen hafta petrol, bakır ve altının paha kaybettiğini lisana getirdi.

Buna nazaran, Brent petrolün varil fiyatı haftalık yüzde 4 azalışla 82,8 dolara, bakırın libresi yüzde 1,7 düşüşle 4,02 dolara ve altının onsu yüzde 1,2 kıymet kaybıyla 1.842 dolara indi.

Fed üyelerinin şahinleşen tonu yatırımcıları huzursuz etti

ABD’de hisse piyasaları geçen hafta para siyasetine ait artan belirsizliklerle karışık bir seyir izlerken, gelecek hafta başta çarşamba günkü toplantı tutanakları ve perşembe günkü Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) dataları başta olmak üzere ağır data gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.

Ocak ayı enflasyon bilgilerinin akabinde değerlendirmelerde bulunan Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, enflasyonda üst istikametli risklerin sürdüğünü belirterek, “Fed’in faiz oranını yüzde 5’in üzerine çıkarması ve uzun bir mühlet o düzeylerde tutması gerek.” dedi. Mester ayrıyeten, faiz artışlarının resesyona neden olabileceğini de söyledi.

St. Louis Fed Lideri James Bullard Fed’in faiz artışlarının, devam eden ekonomik büyümeye karşın enflasyondaki yavaşlamayı koruyacağını kaydederken, New York Fed Lideri John Williams da enflasyonun yüzde 2 amacına dönmesinin birkaç yıl alabileceğini belirterek, “Son bilgiler ek faiz artırımlarını destekliyor. Yıl sonu için yüzde 5-5,5 seviyesinde bir faiz oranı makul görünüyor.” dedi.

Dallas Fed Lideri Lorie Logan ise Fed’in faiz oranlarını şu an beklenenden daha uzun mühlet artırmaya hazır olması gerektiğini söz etti.

Ülkede açıklanan makroekonomik datalara nazaran, konut başlangıçları, ocakta yüzde 4,5 azalışla 1 milyon 309 bine gerileyerek arka arda 5 ay düşüş kaydetti.

ABD’de birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı ise, 11 Şubat ile biten haftada 194 bine gerileyerek beklentilerin tersine düşüş kaydetti.

Analistler, ülkede para siyasetine ait belirsizliklerin arttığına dikkati çekerek, gelecek hafta açıklanacak toplantı tutanaklarında para siyasetinin geleceğine ait ipuçlarının varlık fiyatlarını etkileyebileceğini söyledi.

Bu gelişmelerle, geçen hafta New York borsasında, S&P 500 yüzde 0,28 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,13 bedel kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,59 yükseldi.

20 Şubat ile başlayan haftanın data takviminde, salı imalat sanayi ve hizmet kesimi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ikinci el konut satışları, cuma ise şahsî gelirler, ferdî harcamalar, yeni konut satışları ve Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi dataları takip edilecek. ABD’de piyasalar pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olacak.

Avrupa’da şahin ton tesirli olmayı sürdürüyor

Avrupa borsalarında geçen alış yüklü bir seyir öne çıkarken, gelecek hafta başta Almanya’da çarşamba günü açıklanacak TÜFE ve cuma günkü GSYH dataları başta olmak gözler ağır bilgi gündemine çevrildi.

Hafta içinde açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, bankanın yıllık raporuna ait Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, enflasyon baskıları karşısında bir sonraki toplantıda faiz oranlarını 50 baz puan daha artırmayı planladıklarını belirtti.

Bölgede resesyon kaygılarının güçlenmesi hisse piyasalarındaki yükselişi sınırlarken, ECB üyelerinin resesyon telaşına rağmen şahin tavırlarını muhafazası dikkati çekti.

Şirket karlılıklarının beklentilerden âlâ gelmesi de piyasalardaki müspet seyri desteklerken, gelecek hafta açıklanacak ağır bilgilerde iktisadın durumuna ait işaretlerin hisse piyasalarının tarafı üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Geçen hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,55, Almanya’da DAX endeksi yüzde 1,14, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 3,06 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,77 yükseldi.

Gelecek hafta pazartesi Almanya’da ÜFE ve Avro Bölgesi’nde tüketici inanç endeksi, salı bölge genelinde imalat sanayi ve hizmet bölümü PMI ile Almanya’da ZEW beklenti endeksleri, çarşamba Almanya’da Ifo iş dünyası inanç endeksi ve perşembe Avro Bölgesi’nde TÜFE takip edilecek.

Asya piyasaları negatif seyretti

Asya borsalarında geçen hafta negatif bir seyir öne çıkarken, ABD’de artan enflasyonist tasalar ve ABD ile Çin ortasında devam eden tansiyon kelam konusu seyirde tesirli oldu.

Japonya tarafında hafta boyunca Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) yeni Lideri Kazuo Ueda’ya ait haber akışı izlenmeye devam edildi.

Çin’in sıkı Kovid-19 önlemlerini kaldırmasının akabinde kredi talebinin güçlenmesi ve artan hava yolu nakliyeciliği iktisada yönelik optimist beklentilerin güçlenmesini beraberinde getirdi.

Analistler, Ueda’nın güvercin siyasetleri sürdüreceğine ait yönlendirmeleri ve Çin iktisadına ait olumlu haber akışına rağmen artan jeopolitik riskler ve dünya genelinde para siyasetine ait belirsizliklerin Asya’da hisse piyasalarını baskıladığını söyledi.

Hafta içinde Japonya’da açıklanan makroekonomik datalara nazaran ocakta yıllık bazda ihracat yüzde 3,5 ve ithalat yüzde 17,8 artarken, dış ticaret açığı 3,5 trilyon yenle rekor kırdı. Ülkede makine siparişleri ise aralıkta artış beklentilerine rağmen yüzde 6,6 düşüş kaydetti.

Söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,57, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,12, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,22 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,77 geriledi.

20 Şubat ile başlayan haftanın data takviminde perşembe günü Japonya’da TÜFE bilgileri takip edilecek. Japonya borsaları perşembe günü tatil nedeniyle kapalı olacak.

Yurt içinde beş süreç gününün akabinde borsa tekrar açıldı

Yurt içinde geçen hafta Kahramanmaraş merkezli zelzeleler nedeniyle kapalı olan piyasalar çarşamba günü tekrar sürece açıldı.

Açılış öncesinde sağlıklı fiyat oluşumu için bir dizi önlem açıklandı. Buna nazaran, Kişisel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı fonlarının tahvil alma yükümlülükleri azaltılırken, taban pay senedi bulundurma yükümlülükleri artırıldı.

Sermaye Piyasası Şurası (SPK) şirketlerin pay geri alımı yapma konusundaki bürokratik zorlukları azaltırken, yüzde 35 olarak belirlenen başlangıç özkaynak muhafaza oranının, 10 Nisan’a kadar yüzde 20 olarak uygulanmasına karar verdi.

Analistler, gelecek hafta gözlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) perşembe günkü para siyaseti kararlarına çevrildiğini kaydederek, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde piyasalarda oynaklığın bir müddet daha devam edebileceğini lisana getirdi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son üç günündeki süreçlerde yüzde 11,57 bedel karıyla 5.026,83 puana çıktı.

Dolar/TL haftayı bir evvelki haftalık kapanışın çabucak üzerinde 18,8617’den tamamladı.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 5.000 ve 4.900 düzeylerinin takviye, 5.100 ve 5.150 puanın ise direnç olarak öne çıkabileceğini söyledi.

Gelecek hafta yurt içinde ayrıyeten pazartesi tüketici itimat endeksi ile çarşamba kapasite kullanımı ve gerçek kesim inanç endeksi bilgileri takip edilecek.

Kaynak: Dünya