• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Gün Öncesi: Tüketici hissiyatı, ABD enflasyon verisi, Chevron kar raporu

Gün Öncesi: Tüketici hissiyatı, ABD enflasyon verisi, Chevron kar raporu

Investing.com – Tesla’nın (TSLA) dördüncü çeyrek sonuçlarının beklenenden düzgün çıkmasının akabinde borsalar, Perşembe günü teknoloji bölümünden dayanak aldı.

Perşembe günü açıklanan, 2022’nin son üç ayına ilişkin gayrisafi yurt içi hasılanın da beklenenden daha güçlü olması, Fed’in, faizleri agresif bir halde artırmaya devam edeceği tasalarını artırdı.

Ancak piyasa gözlemcilerinin birden fazla, Fed’in gelecek hafta alacağı kararda, evvelki birkaç toplantısına kıyasla daha yavaş bir tempo olan çeyrek puanlık bir artış yapmasını bekliyor. Fed, faiz oranlarının bu yıl %5 civarında seyredeceğini düşünüyor fakat Fed yetkilileri, son vakitlerde iktisadın yavaşlamaya başladığına dair işaretler nedeniyle artış suratını yavaşlatmaktan yana olduklarını belirtti.

Aralık ayı GSYİH verisi de bunu teyit eder nitelikte oldu: Son çeyrekte kaydedilen %2,9’luk büyüme, üçüncü çeyrekte kaydedilen %3,2’lik büyümenin altında kaldı.

Cuma günü tüketici hissiyatı ve enflasyona ait datalar açıklanacak – Fed’in Salı günü yılın birinci siyaset toplantısına girerken yakından izleyeceği iki bahis.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Tüketici hissiyatı

Michigan Üniversitesi’nin Ocak ayı tüketici hissiyatı verisi, TSİ 18.00’de açıklanacak. Analistler, bir evvelki kıymetle tıpkı olan 64,6 puan bekliyor.

2. ABD enflasyon verileri

Fed, çekirdek PCE (kişisel tüketim harcamaları) endeksini izlemeyi seviyor. Aralık ayı endeksi bugün TSİ 16.30’da yayımlanacak ve analistler bir evvelki ay %0,2 olan endeksin, Kasım ayına nazaran %0,3 artmasını bekliyor. Kişisel gelirin aylık %0,2 arttığı, kişisel harcamaların ise %0,2 düştüğü iddia ediliyor.

3. Chevron kar raporu

Petrol devi Chevron Corp (CVX), 53,8 milyar dolar gelirle pay başına 4,42 dolar çıkar paylaşabilir. Chevron, 75 milyar dolarlık pay senedi geri alma planını açıkladı.

Yazar: Liz Moyer

Kaynak: Investing TR