• BITCOIN/TL
  1704274,408
  % 6,34
 • ETHEREUM/TL
  99062
  % 2,27
 • RIPPLE/TL
  17.17
  % 2,03
 • BITCOIN CASH/TL
  8607.65,403
  % 3,83
 • LITECOIN/TL
  2250.35
  % 3,11
 • COSMOS HUB/TL
  351.64
  % 8,84
 • CARDANO/TL
  19.44
  % 6,32
 • TETHER/TL
  31.17
  % 0,29

İngiltere, dijital pound hakkında istişare raporunu yayımlayacak

İngiltere, dijital pound hakkında istişare raporunu yayımlayacak

Investing.com – Birleşik Krallık Hazinesi ve İngiltere Merkez Bankası, dijital para ünitesi ile ilgili uzun vadeli planlarını içeren bir rapor sunacak.

Bugün yayımlanması beklenen istişare raporu, merkez bankası dijital para ünitesinin yol haritasının nasıl olacağı ve bir dijital varlığa gerek olup olmadığı mevzularını içeriyor. 

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bu sistemle nakit kullanımının ortadan kaldırılmasının hedeflenmediği lakin çağdaş bir sistem olarak dijital ödemeleri, geliştirilme niyetinde olduklarını söyledi. Birinci kademede merkez bankası ve hazinenin fintek şirketlerinin önümüzdeki devirlerde ihraç edeceği sabit kripto paraların izleneceği ve akabinde bu varlıklara alternatif olarak devlet takviyeli bir varlığı çıkarılabileceği düşünülüyor. 

İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey, dijital pound’un yeni bir ödeme prosedürü olarak işletmelere yardımcı olacağını, paraya olan itimadı devam ettirerek finansal istikrarı daha güzel koruyacağını savundu. Bunun yanında Bailey, teknik çalışmaların dikkatli formda yürütülmesi gerekliliği üzerinde de durdu. 

2021 yılında şu an ülkenin Başbakanı olan Rishi Sunak, merkez bankası ve hazineye dijital pound çalışmalarını denetlemeleri için talimat vermişti. İki otorite, projenin devam edilmesine karar verse bile çalışmaların devam etmesinden ötürü mümkün bir dijital pound sisteminin 2025 yılına kadar tedavüle çıkması beklenmiyor. 

Bugün ise şimdiye kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilecek. Mevcut çalışmalarla temaslı olarak geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık hazinesi, dijital pound projesini yönetmek için bir grup önderi arandığı konusunda ilan vermişti. 

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Birleşik Krallık Hükümetinin yeni bir ödeme sistemi inşa etmek ve finansal istikrarı korumak ismine dijital pound geliştirme yolunda bir adım attığından bahsedilebilir. Merkez bankası ve hazine yetkilileri, bu projeyle ilgili temkinli ve çabuk etmeyen bir tutum sergilese de bu projeyi yönetecek yaklaşık 20 kişilik bir grup kurulması ve bir ekip başkanı aranması, ülkenin dijital pound konusunda kararlı olduğunun bir göstergesi olarak görülüyor. 

Birçok ülke CBDC alanında çalışmalarını sürdürüyor. Ülkeler bilhassa ödeme sistemlerini Blockchain teknoloji üzerine inşa etme ismine değerli çalışmalar yürütüyor. İngiltere ile birlikte ABD de mevcut çalışmalar epey yavaş ilerlerken Çin, bu hususta öbür ülkelerin bir adım önünde bulunuyor. O denli ki Asya ülkesinde dijital yuan’ın birçok kentte kullanıma yönelik pilot çalışmalara başlanmış durumda. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR