• BITCOIN/TL
  531698,599
  % -0,03
 • ETHEREUM/TL
  33685
  % -0,43
 • RIPPLE/TL
  9.31
  % 6,57
 • BITCOIN CASH/TL
  2361.12,602
  % -1,38
 • LITECOIN/TL
  1762.91
  % -1,22
 • COSMOS HUB/TL
  212.83
  % -1,27
 • CARDANO/TL
  6.8
  % -0,85
 • TETHER/TL
  19.1
  % 0,20

İngiltere’den kripto paralarla ilgili yeni karar

İngiltere’den kripto paralarla ilgili yeni karar

Investing.com – İngiltere Maliye Bakanlığı, bugün yayımlanması beklenen istişare açıklamasında ülkede faaliyet gösteren şirketlerin ülkenin kripto siyasetiyle uyumlu görüşlerini talep edecek. 

Birleşik Krallık Hazinesi tarafından yapılan açıklamada bilhassa kripto borsaları başta olmak üzere şirketlerin sorumluluklarını artıracak birtakım tedbirler alınacağından bahsediliyor. İngiltere otoriteleri, son zamanlardaki yaklaşımıyla bir kripto merkezi haline gelme gayretleriyle uyumlu hareket ederken bir taraftanda yatırımcıları muhafazaya yönelik tedbirleri artırmak istiyor. 

Kripto şirketleriyle bir istişareye hazırlanan Hazine, piyasada suistimali önlemek ismine kripto şirketlerinden bir geri bildirim talep edecek. Tıpkı vakitte yetkililer, bu noktada kripto teşebbüslerinden tertipli data raporlama sunmasını istiyor. Bunun yanında genişletilmesi beklenen kuralların, kripto varlık saklama kuruluşlarını da kapsaması hedefleniyor. 

İngiltere’nin kripto merkezi olma vizyonunda kesimi daha sıkı düzenleme eforunun temelinde öteki ülkelerin de üzerinde durduğu üzere FTX borsasının iflası ve öncesinde gerçekleşen Terra ekosisteminin çöküşü yatıyor. 

Hazine’nin İktisat Sekreteri Andrew Griffith, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İngiltere’de kripto yasasının Nisan ayında şekillenmesi bekleniyor

İngiltere, kripto para maddeleri şimdi parlamentoda tartışımlaya devam ederken mevcut kuralları genişleterek bölümün gelişimini denetim altında tutmaya çalışıyor. Öbür yandan İngiliz Parlamentosunda kripto para piyasaları ile ilgili maddelerin Nisan ayında bir sonuca varması bekleniyor. Böylelikle ülke, Avrupa Birliği’nin geniş kapsamlı kripto yasasıyla eş vakitli bir rejimi uygulama için efor sarfediyor. 

Ülke sonlarında faaliyet gösteren kripto şirketleri ise her fırsatta yasal manada bir netlik oluşması konusunda görüşlerini bildiriyor. Ülkede bilhassa kripto varlık tanıtımlarının nasıl yürütüleceğine dair belirsizlik, tasa kaynağı olmaya devam ediyor. 

Bugün ayrıntıları açıklanması beklenen kripto şirketleriyle istişare çalışmaları, 30 Nisan’a kadar devam edecek. Görüşmelerin tamamlanmasının akabinde geri bildirimler pahalandırılacak ve değerlendirmelerin, ülkede kripto para yasasının şekillenmesine yardım olması bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR