• BITCOIN/TL
  2155943,541
  % -0,06
 • ETHEREUM/TL
  103129
  % -1,59
 • RIPPLE/TL
  17.87
  % 2,57
 • BITCOIN CASH/TL
  16597.03,380
  % -0,49
 • LITECOIN/TL
  2750.98
  % -0,94
 • COSMOS HUB/TL
  285.05
  % -1,33
 • CARDANO/TL
  16.8
  % 1,36
 • TETHER/TL
  32.6
  % -0,08

Merkez Bankası’ndan temkinli faiz indirimi

Merkez Bankası’ndan temkinli faiz indirimi

Birol BOZKURT

Merkez Bankası, piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Şubat ayı toplantısını gerçekleştiren Merkez Bankası Para Siyaseti Şurası, siyaset faizinde indirime gitti. Banka, siyaset faizini 50 baz puan düşürerek, yüzde 8,5’e çekti. Karara ait Para Siyaseti Şurası’ndan yapılan açıklamada Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketine vurgu yapıldı. Açıklamada, “Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle birlikte orta vadede Türkiye iktisadının performansı üzerinde kalıcı bir tesirde bulunmayacağı öngörülmektedir” tabirlerine yer verildi.

PPK metninde zelzele vurgusu

Kahramanmaraş’ta yaşanan 2 zelzeleye vurgu yapılan PPK metninde, “Asrın felaketi öncesindeki öncü göstergeler 2023 yılının birinci çeyreğinde iç talebin dış talebe kıyasla daha canlı olduğuna ve büyüme eğiliminde artışa işaret etmekteydi. Sarsıntının üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki tesirleri kapsamlı bir halde bedellendirilmektedir. Sarsıntının yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle birlikte orta vadede Türkiye iktisadının performansı üzerinde kalıcı bir tesirde bulunmayacağı öngörülmektedir” denildi. Kredilerin büyüme suratı ve finansman kaynaklarının gayesine uygun halde kullanılıp kullanılmadığının yakından takip edildiğini belirten PPK metninde, “Kurul, 2023 Yılı Para Siyaseti ve Liralaşma metninde belirttiği üzere, mali transfer düzeneğinin aktifliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve fonlama kanalları başta olmak üzere tüm siyaset araç setini liralaşma gayeleriyle uyumlu hale getirecektir. Konsey, yaşanan felaketin tesirlerinin en düşük düzeylere indirilmesi ve gerekli dönüşümün desteklenmesi maksadıyla uygun finansal şartların oluşmasını önceliklendirecektir” denildi.

Enflasyonda kalıcı düşüşü yakalamayı hedeflediklerini duyuran PPK metninde, “Depremin yol açtığı arz-talep dengesizliklerinin enflasyon üzerindeki tesirleri yakından izlenmektedir. Sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal şartların destekleyici olması daha da kıymetli hale gelmiştir. Bu çerçevede Konsey, siyaset faizinin 50 baz puan düşürülmesine karar vermiştir. Konsey, bu ölçülü indirim sonrası para siyaseti duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak zelzele sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için kâfi olduğu görüşündedir. Zelzelenin 2023 yılının birinci yarısındaki tesirleri yakından takip edilecektir. TCMB, Fiyat istikrarı temel maksadı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 maksadına ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir” denildi.

“Cari istikrarda sürdürülebilir düzey fiyat istikrarı için önemli”

Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin hissesinin arttığına dikkat çeken Merkez Bankası, “Turizmin cari süreçler istikrarına verdiği katkının beklentileri aştığının altını çizdi. Banka karar metninde “İç tüketim talebi, güç fiyatlarındaki yüksek düzey ve ana ihracat pazarlarındaki zayıf iktisadi faaliyet cari istikrar üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari süreçler istikrarının sürdürülebilir düzeylerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için kıymet arz etmektedir” sözleri kullanıldı.

“Depremin enflasyona tesiri olabilir”

Faiz indiriminin piyasa beklentisinin altında kaldığını söyleyen Cet Yatırım Stratejisti Batuhan Özşahin, “Açıklamada dış piyasaların finansal şartlarında beklentiler için rastgele bir değişiklik yapmazken, zelzelenin enflasyonist olabilecek tesirleri istikametindeki çekincesini belirtmiş oldu. Manşet enflasyonun yüksek olduğu bir periyotta 50 yahut 100 baz puanlık indirimlerin mali transfer düzeneği üzerinde çok kıymetli bir tesiri olmayacağını düşünüyoruz” dedi.

Global risklerin azaldığına vurgu yapıldı

PPK metnindeki sarsıntı vurgusuna dikkat çeken Dinamik Yatırım Menkul Bedeller Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş “Metindeki ayrıntılara baktığımızda ise sarsıntının büyümeye ait beklentileri düşürmesine karşın kalıcı olmayacağı ve uygun finansal şartların bekleneceği belirtiliyor. Bu metinlerde faiz indirim sürecinde sarsıntıdan etkilenen 10 vilayetteki finansal şartların takip edileceğini görmekteyiz. Metinde ticari bağlantıların yürütüldüğü ana pazarlardaki resesyona ait risklerin yerini zayıf iktisadi faaliyet aldığını gözlemledik. Bu metinde ise TCMB, globalde risklerin azaldığını dış talepteki artış öngördüğünü okumaktayız.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Dünya