• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Rekor kâr paylaşan petrol şirketinin payında son durum

Rekor kâr paylaşan petrol şirketinin payında son durum

Investing.com – ExxonMobil (NYSE:XOM) payları, kurumsal Amerika’nın şimdiye kadarki en büyük yıllık kârlarından birine ait beklentileri teyit ettikten sonra Salı günü piyasa öncesi süreçlerde toparlanmadan evvel düştü.

Petrol ve gaz kümesi, yılın son çeyreğinde 12,8 milyar dolar kazandığını ve 2022 yılı toplam kârının 55,7 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Raporlanan hisse başına kazancı (EPS) 3,09 dolar (düzeltilmiş 3,40 dolar) fakat kısmen Avrupa’daki operasyonlarındaki yüksek vergiler ve Rusya’nın Pasifik kıyısındaki Sakhalin-1 petrol projesindeki ziyanlar nedeniyle 3,29 dolarlık konsensüs varsayımının altında kaldı.

Exxon, son çeyrekte ödediği 1,8 milyar dolara ek olarak önümüzdeki çeyrekte Avrupa’da 400 milyon dolar daha vergi ödemesi beklediğini söyledi.

Şirket ayrıyeten Permiyen havzasındaki projelerindeki büyümenin, öteki bölgelerde varlıklarını elden çıkarma faaliyetlerini dengelemesiyle, mevcut çeyrekteki günlük üretiminin, 2022’nin son çeyreğinde açıklanan 3,8 milyon varil petrol muadili ile uyumlu olmasını beklediğini söyledi.

Açıklamaya eşlik eden bir sunumda İcra Şurası Lideri Darren Woods, “Elbette sonuçlarımız olumlu bir piyasadan açıkça yararlandı lakin arzın yetersiz olduğu piyasadan tam olarak yararlanmak için çalışmalarımız yıllar evvel başladı.” dedi.

Woods, 2022 sonuçlarının Exxon’u 2020’de son on yıllardaki birinci ziyanına sürükleyen yatırımların sonucu olduğunu ve bu yatırımların artık karşılığını verdiğini ima etti.

Exxon’un pay senedi fiyatı; pandemi sırasında dünya çapındaki hareketlilik kısıtlamalarının, petrole olan talebi azaltmasıyla, yaklaşık 20 yılın en düşük düzeyine geriledi. Lakin ekonomiler tekrar açıldıkça petrol fiyatları da toparlandı ve pek çok analist, Çinli turistlerin ve iş insanlarının, üç yıl sonra birinci defa serbestçe seyahat etmesiyle piyasanın bu yıl da âlâ dayanak görmesini bekliyor. Bu ortada Exxon’un pay senedi fiyatı, Kasım 2020’deki en düşük düzeyinden neredeyse dört katına çıktı.

ExxonMobil payları %0,3 artışla 113,79 dolar düzeyindeydi ve geçen hafta ulaştığı tüm vakitlerin en yüksek düzeyinin yaklaşık %3,5 altında kaldı.

Yazar: Geoffrey Smith

Kaynak: Investing TR