• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Terra ağının kripto varlıkları LUNC ve USTC yeni teklifle yükselişe geçti

Terra ağının kripto varlıkları LUNC ve USTC yeni teklifle yükselişe geçti

Investing.com – Terra Classic geliştiricileri, ağın eski algoritmik sabit kripto varlığı USTC’yi tekrar sabitleme teşebbüsü hedefiyle yeni bir teklif sundu. Bu teklif, kararsız hareket eden piyasadan ekosistemin kripto varlıkları LUNC ve USTC’nin yükselişini tetikledi.

Teklif, topluluk üyelerinden Duncan Day tarafından önerildi ve sabitliğini kaybeden algoritmik kripto paranın kodu ve fikir birliği düzeyinden tekrar sabitlenebileceğini savı üzerinde sunuldu.

USTC sabitliği için yeni öneri

Terra ekosistemi, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında o zamanki ismiyle sabit kripto varlık UST’nin 1 dolar sabitliğini kaybetmesiyle hayli sıkıntı duruma düştü. Sabitliği yine sağlamak ismine gerçekleşen rezerv satışları da başarısız olunca tüm kripto piyasasını derinden sarsan bir çöküş yaşandı. Akabinde Terra’nın kurucusu ve şu an firari olan Do Kwon, yeni bir karar ile Terra ağını kendi bahtına terkederek yeni bir Blockchain ağı başlattı. 

Bunun üzerine kimi Terra geliştiricileri bir ortaya gelerek Terra Classic ağını yine ayağa kaldırmak için çalışmalara başladı. Geçen yıldan bu yana aktif halde çalışan geliştiriciler için USTC’nin yine sabit bir varlık olarak faaliyet göstermesi en büyük amaç. Geçtiğimiz aylarda USDT’nin yine sabitliğe kavuşması için iki öner sunulmuştu, fakat bu teklifler hayata geçirilemedi. 

Güncel durumda ise Duncan Day tarafından farklı bir teklif öne sürüldü. USTC’nin sabitlenmesi, Terra Classic topluluğu için son gaye haline gelmiş durumda. Topluluk üyeleri gayelerine ulaşabilirse USTC sahiplerinin kayıpları geri almasının yanında sabitleme sisteminden ötürü LUNC’nin yakım faaliyetinin değerli ölçüde artacağı tez ediliyor. Lakin şu an 0,03 dolarda bulunan USTC’nin 1 dolar fiyatından %2.500’ü aşan oranda uzak olması, bu maksadın epey güç olduğunu gösteriyor.

LUNC ve USTC’de son durum

Yine de ortaya atılan sabitleme önerisi topluluğu heyecanlandırmış üzere. Son 24 saatlik vakit diliminde LUNC, %25’e ulaşan kıymet artışıyla 0,00017 dolardan 0,00021 dolara yükseldi. Son yükselişin akabinde gelen kâr satışlarıyla ise LUNC, 0,00019 dolara kadar geriledi. USTC ise daha süratli yükselirken dünden bu yana %77 yükselişle 0,044 dolara kadar yükseldikten sonra şu an 0,037 dolarda süreç görüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR