• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Türk şirketleri STA öncesi Tayland’da! Amaç 5 milyar dolar

Türk şirketleri STA öncesi Tayland’da! Amaç 5 milyar dolar

Kerim ÜLKER

Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında maksat coğrafya ortasında yer alan Taylan ile Türkiye ortasında masada olan Hür Ticaret Muahedesi (STA) için Mart ayı en kıymetli periyot olarak görülüyor. Geçen yıl 2.2 milyar dolarlık ticaret hacmi yaşanılan iki ülke ortasında görüşmeler Ankara’nın mart ayında Ticaret Bakanlığı’nın bir heyetinin Bangkok’a gitmesi ile şekillenecek. 5 milyar dolar olarak belirlenen ticaret hacmi gayesi için bu yılın ocak ayı sonunda Ankara’da.

Tayland ile yürütülen STA hazırlıklarının bu yıl içinde tamamlanması öngörülmüştü. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai ortasında imzalanan zaptın akabinde Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı (TİKA) ile Tayland Milletlerarası İşbirliği Ajansı (TICA) ortasında da iş birliği protokolü yapıldı.

İşte bu gelişmelerin akabinde Tayland’da kıymetli bir görüşme trafiği başladı. Ticaret Bakanlığı uyumunda, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iştirakinde Ticaret Heyeti, Tayland’ın başşehri Bangkok’ta görüşmelere başladı. 19-22 Şubat tarihleri ortasında düzenlenen heyette Türkiye’nin kıymetli şirketlerinin temsilcileri katılıyor. Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Nihat Uysallı, Tayland medyasına yaptığı açıklamada da heyet hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Türkiye’nin pandemi sonrası global ticarette büyük bir muvaffakiyete imza attığını lisana getiren Uysallı, “Türkiye’nin ihracatı her yıl dünya ihracatından daha süratli; yüzde 10’dan fazla artıyor. Eser yelpazesi ve üretim hacmi genişledi, ihracata mevzu eser sayısı 5 bini, ihracat yapan firma sayısı ise 100 bini geçti” dedi.

Dış ticaret açığı Türkiye aleyhine 1.6 milyar dolar

İhracattaki artışa karşın Tayland, Türkiye’nin en önemli açık verdiği ülkelerden biri. Türkiye, Tayland ile dış ticaretinde net ithalatçı konumunda. 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye’nin Tayland’a ihracatı sırasıyla 184 ve 236 milyon dolar olurken, 2021yılında bu sayı 282.5 milyon dolara çıktı.

Türkiye’nin Tayland’dan ithalatı da 2020’de 1.2 milyar dolar, 2021’de ise 1.6 milyar doları buldu. 2022’de ise sayı 1.9 milyar dolar ulaştı. Yani geçen yıla nazaran dış ticaret hacmi, Türkiye aleyhine 1.6 milyar dolar oldu. STA’nın imzalanmasıyla birlikte bu durumun Türkiye lehine dönebileceği vurgulanıyor. Türkiye Tayland’a en çok kimya, madencilik, makine ve tarım eseri satıyor.

Kaynak: Dünya