• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

YETERLİ Parti’den zelzele bölgesi için ‘İnsani Sanayi Bölgeleri’ projesi

YETERLİ Parti’den zelzele bölgesi için ‘İnsani Sanayi Bölgeleri’ projesi

İYİ Parti Kalkınma Siyasetleri Lideri Ümit Özlale, projeye ait yaptığı açıklamada, zelzeleden etkilenen vilayetlerde sürdürülebilir hayatın sağlanmasının, iktisadi faaliyetlerin yine başlamasıyla mümkün olacağını belirtti.

Depremin etkilediği vilayetlerde 210 bin iş yeri, 327 bin esnaf, 461 bin memur ve 1,8 milyon kayıtlı çalışan bulunduğunu, 269 bin çiftçinin faaliyet gösterdiğini kaydeden Özlale, şu değerlendirmelerde bulundu:

“- Esnafımızın faaliyet gösterdiği ticari merkezlerde ve küçük sanayi sitelerinde hasar çok fazla. Kahramanmaraş ve Hatay tarafındaki fabrikalarda çok ağır hasar olduğunu ve bu fabrikaların bir kısmının yıkıldığını görüyoruz.

– DÜZGÜN Parti olarak bölgedeki hayatın yine olağana dönmesi, vatandaşlarımıza istihdam, şirketlerimize yatırım imkanları sunulması için taban çalışması yapılmış bölgelerde her biri 1000 hektarlık alanı kapsayacak insani sanayi bölgeleri kurulmasını öneriyoruz.”

Özlale, bu bölgelerin, Mısır ve Ürdün’de kurulan ve ABD’ye rastgele bir tarife ve kota manisi olmaksızın ihracat yapma imtiyazına sahip “özellikli sanayi bölgelerine” emsal bir yapıda olacağını söz ederek, şunları kaydetti:

“- Sarsıntıdan olumsuz etkilenen bölgelerde hayatın tekrar başlaması için bu bölgelere birebir imtiyazların verilmesi konusunda memleketler arası işbirlikleri kurulacaktır. Böylelikle hem ülkemiz hem de işbirliği yapılacak ülkeler için bir ‘kazan kazan’ durumu ortaya çıkacaktır.

– Bu cins imtiyaz, insani sanayi bölgelerine süratli yatırım çekme ve istihdam yaratma konusunda da büyük bir avantaj sağlayacaktır. Zelzele bölgesinin coğrafik pozisyonu ve Türk endüstrisinin kabiliyeti, yabancı yatırımcılar için cazipliği daha da artıracaktır. Kurulması planlanan 4 insani sanayi bölgesinin toplam istihdama tesiri 250 binden az olmayacak.

– YETERLİ Parti olarak diyoruz ki, gelin yaralarımızı bir arada saralım. Zelzelenin yarattığı enkazın altından sanayimizle, üretim kabiliyetimizle, ihracatımızla, çalışanımızın alın teriyle daima bir arada çıkalım.”

Kaynak: Dünya