• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Yıldırım Holding Hırvatistan’ın en değerli limanını aldı

Yıldırım Holding Hırvatistan’ın en değerli limanını aldı

Kerim ÜLKER

Liman işletmeciliğinde son yıllarda yaptığı satın almalarla ismini duyuran Yıldırım Holding, eski Yugoslavya pazarına adım attı. Amerika ve Avupa’da 22 limanı işleten Yıldırım Holding’e ilişkin Yılport, Akdeniz’de bir limanı daha bünyesine kattı.

Yılport, Hırvatistan’ın en değerli limanlarından biri olan Sibenik kentindeki limanı bünyesine kattı. Birinci kere geçen yıl ocak ayında DÜNYA Gazetesi’nin duyurduğu haberde Yıldırım Holding’in Hırvatistan’ın en büyük gübre fabrikası olan Petrokemija’yı alacağını duyurmuştuk. Bu satın alma ile birlikte Sibenik Limanı da Yıldırım Holding bünyesine dün prestijiyle geçmiş oldu.

Karayolu ağ kontakları ile hizmet veriyor

Yıldırım Holding’e ilişkin Yılport, Hırvatistan’ın ana gübre elleçleme limanı olarak faaliyet gösteren Sibenik’i, alarak çok maksatlı bir liman haline getirecek. Öncelikli olarak Yılport, birinci adım olarak 53 milyon dolarlık yatırım yapacak. Sibenik Limanı’nın başşehir Zagreb’e direkt demiryolu irtibatı bulunuyor. Hırvat ve Bosnalı dökme yük ve genel kargo müşterilerine demiryolu ve karayolu ağ kontakları ile hizmet veriyor.

Terminal, Panamax boyutuna kadar olan daha büyük gemileri barındırmak için 13 metrelik drafta kadar taranacak. Terminalde konteyner operasyonlarının başlamasının akabinde üçüncü bir taşınabilir liman vinci de kurulacak. Yılport, önerilen iş planının ikinci etabının RO-Ro ve sıvı kargo hizmetleri için başlangıç yatırımlarını gerçekleştirecek. Üç rıhtımı olan liman, 50 bin DWT’ye kadar genel kargo gemileri ve 2.000 TEU konteyner gemilerine hizmet veriyor.

10 ülkede 22 limanı var

Hırvatistan’ın en büyük ikinci petrokimya tesisi olan Petrokemija, ülkenin sanayi devi INA-Industrija nafte, d.d. isimli firmanın bir kesimi. Macar MOL’ün de ortakları ortasında bulunduğu Hırvatistan’ın petrol işinde başkan firması olan INA, petrol ve gaz arama ve üretimi, petrol sürece ve petrol eseri dağıtım faaliyetlerinde bölgenin en güçlü firmalarından. 1964’te kurulan Petrokemija’nın bin 600 çalışanı bulunuyor.

Yıdırım Holding ve iştiraki Yılport, yapılan görüşmeler sonunda Petrokemija’yı devraldı. Bilindiği üzere Yılport Holding’in Türkiye’de 5, Portekiz’de 7, İspanya’da 2, İsveç’te 2, Peru’da 1, Malta’da 1, Norveç’te 1, İtalya’da 1, Guatemala’da 1 ve Ekvador’da 1 limandan oluşuyor.

Türkiye’de hangi limanlara sahip?

Türkiye’de Yılport Gebze, Rotaport, Solventaş ve Gemport şirkete ilişkin limanlar ortasında.Yılport, Malta’da Malta Freeport, İsveç’te Gävle ve Stockholm Nord, Norveç’te Oslo, İspanya’da Huelva ve Ferrol, Portekiz’de Aveiro, Leixões, Figueira Da Foz, Lizbon Liscont, Lizbon Sotagus, Setubal ve Tersado, Peru’da Paita, İtalya’da San Cataldo Konteyner Terminali, Guatemala’da Puerto Quetzal ve Ekvador’da Puerto Bolivar terminallerini bünyişletiyor. Yılport, Nisan 2023’ten itibaren Gana’daki Takoradi Limanı’nı işletmek için geçen ay Mutabakat Zaptı imzalamıştı.

Kaynak: Dünya