• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Hafta Özeti: Son 7 günün en çok ilgi gören 5 gelişmesi

Hafta Özeti: Son 7 günün en çok ilgi gören 5 gelişmesi

Investing.com – Borsa İstanbul‘daki hareketlilik, piyasa trendlerini şekillendirmeye devam ediyor. Bu hafta en çok okunan haberlerimize baktığımızda; çoğunlukla şirketlerdeki gelişmeler, borsada süratli değişen görüntü ve halka arzlarla yakından ilgilenildiğini gözlemlemekteyiz.

Yerelde ayrıyeten siyasi gelişmeler, zamlar ve indirimler, seçim gündemi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar adaylığı konusu gündemde kalmayı sürdürüyor. Kripto paralardaki kıpırdanma ise başta Bitcoin olmak üzere kripto varlıkların bundan sonra ne yapacağı ile ilgili soru işaretleri oluşturuyor.

İlerleyen satırlarda, 23-29 Ocak haftasında Investing.com Türkiye kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği gelişmeleri görebilirsiniz.

Dünyaca ünlü analist, Bitcoin için uzun vadeli iddiasını paylaştı

Bitcoin’in en büyük savunucuları ortasında bulunan ve PlanB ismiyle tanınan dünyaca ünlü analist, Bitcoin’in önümüzdeki iki yıl boyunca nasıl hareket edeceğine dair varsayımlarını paylaştı.

PlanB, Bitcoin’in mevcut pozisyonunun geçmiş fiyat hareketlerine bakıldığında bir sıçrama etabında olduğuna inandığını söyledi.

Merkez Bankası Lideri, yıl sonu enflasyon iddiasını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, 2023 yılının birinci enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirdi.

Başkan Kavcıoğlu, Ekim 2022’de yapılan yılın dördüncü enflasyon raporunda öngörülen enflasyon oranlarında değişikliğe gitmediklerini belirtti. Böylece 2023 yıl sonu için kestirim edilen %22,3 oranı ve 2024 yılı yıl sonu için de varsayım edilen %8,8 oranı korundu.

Maçkolik’in halka arz sonuçları aşikâr oldu

Maçkolik İnternet Hizmetleri, 19-20 Ocak tarihleri ortasında talep toplama sürecini tamamladı.

Halka arz sürecinde Maçkolik’in mevcut ortaklarından İstanbul Portföy İdaresi A.Ş. Pre-IPO Teşebbüs Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın sahip olduğu 8.500.000 TL nominal kıymetli hisseler, 38 TL sabit fiyattan halka arz edildi. Böylelikle Maçkolik’in halka arz büyüklüğü 323.000.000 TL olarak gerçekleşti.

BIST şirketlerinin 12 aylık devir için bilanço açıklama tarihleri

BIST şirketlerinin bilanço açıklama tarihleriyle ilgili yapılan açıklamada 2022 yılı 12 aylık bilançolarının KAP’ta son yayımlanacağı tarih konsolide olmayanlar için 1 Mart 2023, konsolide olanlar için ise 13 Mart 2023 olarak belirlendi.

Bankaların ise bilançolarını en geç 13 Mart tarihine kadar açıklaması gerekiyor.

Borsa İstanbul’da 8 şirket hisse geri alımı yaptı, 5 paya önlem geldi

Borsa İstanbul’da 25 Ocak tarihinde gerçekleşen süreçlerde 8 şirket hisse geri alım programları kapsamında pay alımı gerçekleştirdi.

Bunun yanında 5 paya çeşitli önlemler getirildi.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Sizce bu haftanın en değerli gelişmesi neydi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Kaynak: Investing TR