• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BuzzFeed, Meta ile içerik mutabakatı yaptıktan sonra bedel kazandı

BuzzFeed, Meta ile içerik mutabakatı yaptıktan sonra bedel kazandı

Facebook’un ana şirketi Meta Platforms’un (NASDAQ:META), toplumsal medya devinin platformlarına daha fazla içerik üreticisi getirme uğraşının bir kesimi olarak BuzzFeed’e milyonlarca dolar ödeyeceğini duyurmasının akabinde BuzzFeed Inc (NASDAQ:BZFD) payları, Perşembe günü piyasa öncesinde %31,51 artış gösterdi.

The Wall Street Journal’a ve hususla ilgili bilgi sahibi şahıslara nazaran geçen yıl varılan ve yaklaşık 10 milyon dolar bedel biçilen bir mutabakatın kesimi olarak BuzzFeed, Meta’nın platformları için içerik oluşturmaya yardımcı olmayı ve içerik oluşturucuları çevrim içi varlıklarını büyütmeleri için eğitmeyi kabul etti. Meta’nın öteki yayıncılara içerik oluşturmaları için ödeme yapıp yapmadığı öğrenilemedi.

2016 yılında Meta, ortalarında BuzzFeed’in de bulunduğu bir dizi yayıncıya, platform için canlı görüntü içeriği oluşturmaları için 50 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Toplumsal medya devi, görüntü yaklaşımı değiştiği için sonunda programı durdurdu.

Ancak son yıllarda içerik oluşturucuların TikTok’a akın ettiği görüldü. Araştırma şirketi eMarketer’a nazaran TikTok’un global kullanıcı tabanı, geçen yıl %18 büyürken Meta’nın Facebook’u sakinleşti ve Instagram platformu %2,75 büyüdü.

Geçen yıl Meta, haber yayıncılarına içeriklerini Haberler sekmesinde öne çıkarmaları için ödeme yapmayı bırakacağını ve kaynakları, bir içerik oluşturucu işini büyütmeye yine tahsis edeceğini duyurdu. Şirket, TikTok ile rekabet etmek için 2020’de Instagram Reels’ı başlattı.

2021’in sonlarında halka açılan BuzzFeed, son çeyreklerde para kaybetti ve payları son vakitlerde 1 dolar civarında süreç gördü. En son kazanç raporunda BuzzFeed, kullanıcıların sitede geçirdiği müddetin azalmasını kısmen Facebook kullanıcılarından gelen trafiğin azalmasına bağladı. Meta ise son kazanç raporunda günde yaklaşık iki milyar kişinin Facebook kullandığını söyledi.

Yazar: Michael Elkins

Kaynak: Investing TR