• BITCOIN/TL
  1970077,724
  % 3,12
 • ETHEREUM/TL
  108192
  % 3,44
 • RIPPLE/TL
  18.71
  % 0,12
 • BITCOIN CASH/TL
  9881.16,260
  % 4,07
 • LITECOIN/TL
  2656.46
  % 4,45
 • COSMOS HUB/TL
  358.06
  % -1,14
 • CARDANO/TL
  21.82
  % 4,81
 • TETHER/TL
  31.45
  % 0,77

Call of Duty, Activision Blizzard’ın sonuçlarını olumlu etkiledi

Call of Duty, Activision Blizzard’ın sonuçlarını olumlu etkiledi

Yatırımcılar, oyun üreticisi Activision Blizzard’ın (NASDAQ:ATVI) Microsoft’a (NASDAQ:MSFT) bekleyen satışının düzenleyici istikametine odaklanmaya devam ederken oyun şirketi, varsayımların üzerinde gelen dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.

ATVI, 4. çeyrekte pay başına 1,87 dolar kar paylaşarak hisse başına 1,51 dolar olan konsensüsün üzerine kolaylıkla çıktı. Net gelir bir evvelki yıla nazaran yaklaşık %8 artarak 2,33 milyar dolar olurken net rezervasyonlar 3,57 milyar dolar olarak gerçekleşti ve 3,19 milyar dolarlık konsensüsün üzerine çıktı.

ATVI, “Oyunculara destansı bir keyif sunma misyonumuzu yerine getirdiğimiz için 2022’yi çeyrek devirlik rekor net rezervasyonla kapattık.” dedi.

Activision, birinci çeyrek için GAAP gelirlerinde yıllık bazda en az, onlu sayıların sonlarında büyüme ve net rezervasyonlarda yıllık bazda en az, onlu sayıların ortalarında bir büyüme beklediğini söyledi. Microsoft mutabakatıyla ilgili olarak şirket şunları söyledi:

“İki taraf, süreci inceleyen düzenleyici kurumlarla temaslarını sürdürüyor ve gerekli düzenleyici onayların alınması ve başka klasik kapanış şartlarının yerine getirilmesine bağlı olarak Microsoft’un 30 Haziran 2023’te sona erecek mali yılında kapanış için çalışıyor.”

Stifel analistleri, ATVI’nin Microsoft’a satışının eninde sonunda gerçekleşeceği tarafındaki görüşlerini yineledi. Finansal sonuçlarla ilgili olarak analistler şunları ekledi:

“Activision içerik döngüsünde emsallerine nazaran açıkça daha güçlüydü fakat bu üstün performans, birebir vakitte kaliteli oyunların bu iktisatta bile uygun oynayabileceğini gösteriyor.”

Goldman Sachs analistleri, Call of Duty’nin de yükselişi körüklediğini söyledi.

“Call of Duty: Çağdaş Warfare II, serinin açılış çeyreği satışları açısından bir rekor kırdı. Blizzard’ın net satışları, Warcraft’ın yanı sıra Overwatch ve Diablo’daki tekrar canlandırma gayretleri sayesinde artmaya devam etti. King’in Candy Crush oyunu rekor bir performans sergileyerek ATVI’nin taşınabilir platform net satışlarının bir evvelki yıla nazaran yüzde onların ortalarında olan büyümesini destekledi.”

Activision Blizzard payları Salı günü açılış öncesinde %2’nin üzerinde artış gösterdi.

Yazar: Senad Karaahmetovic

Kaynak: Investing TR