• BITCOIN/TL
  2155607,538
  % 0,12
 • ETHEREUM/TL
  103015
  % -1,38
 • RIPPLE/TL
  17.93
  % 3,19
 • BITCOIN CASH/TL
  16568.72,723
  % -0,38
 • LITECOIN/TL
  2752.25
  % -0,57
 • COSMOS HUB/TL
  286.08
  % -0,48
 • CARDANO/TL
  16.6
  % 0,42
 • TETHER/TL
  32.59
  % -0,04

Bitcoin, son 10 yılın en düzgün açılışını kaydetmeye hazırlanıyor

Bitcoin, son 10 yılın en düzgün açılışını kaydetmeye hazırlanıyor

Investing.com – Bitcoin, yıla kıymetli bir toparlanma hareketiyle başladı. 2022 yılı boyunca devam eden düşüş trendinin akabinde Bitcoin, 2023 yılına yeterli bir başlangıç yaptı. 

Bitcoin, Ocak ayı boyunca yükseliş trendini korudu ve ay boyunca genel bir eğilim olarak görülen 25.000 dolar maksadını koruyarak yoluna devam ediyor. En büyük kripto para, bu ay %40’ı aşan paha artışıyla son 10 yılın en güzel Ocak ayı performansını kaydetmeye hazırlanıyor. 

Ocak ayı boyunca kripto para piyasalarına yaklaşık 280 milyar dolarlık fon girişi oldu. Piyasa hakim olan Bitcoin ve Ethereum, %40’ı aşan kıymet artışları kaydederek altcoin piyasasında pahasını ikiye katlayan yüksek sermayeli kripto varlıklar görüldü.

Kripto piyasalarında olumlu havanın esmesine neden olan faktörler ortasında piyasa dışında Fed’in faiz artırma siyasetini yavaşlatacağına dair görüşlerin ağır basması ve enflasyon artışında bir yavaşlamanın görülmesi öne çıktı. Bunun dışında sanayide kripto fiyatlarını negatif etkileyecek olumsuz haberlerin azalması da yatırımcıların piyasa yöneliminde tesirli oldu. 

Sonuç prestijiyle bu ayki yükseliş eğilimiyle FTX çöküşünden kaynaklı yaraların sarıldığı görülürken kripto paralar genel olarak Kasım ayı başındaki düzeylere geri döndü. Bunun yanında piyasaların FTX krizinin bir sonucu olan kripto kredi şirketi Genesis’in iflas başvurusunu negatif fiyatlamaması dikkat cazibeli ve değerli bir gelişmeydi.

Bitcoin’de yükseliş devam edecek mi?

Tüm bu gelişmelerin yanında başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların ABD teknoloji paylarıyla korelasyonunun yüksek devam ettiği görülüyor. Bu güçlü bağlantıyla birlikte teknoloji bölümündeki üst hareket kripto paraları desteklerken birtakım yorumcular, Fed’in faizleri bir mühlet daha yüksek tutabileceği anlatısına dayanarak toparlanma hareketinin sürdürülebilir olmayabileceği konusunda ihtarlarda bulunmaya devam ediyor. Başka yandan daha optimist yaklaşanlar, Bitcoin’deki mevcut ivmenin 25.000 dolar alanına gerçek devam edebileceği görüşünde birleşiyor.

Bitcoin dehşet ve risk iştahı endeksi müspet bölgede kalmaya devam ediyor

Bitcoin, hafta sonu süreçlerinde ayın tepe fiyatını belirlerken yatırımcı algısını ölçmek için kullanılan Bitcoin kaygı ve risk iştahı endeksi, yükselişine devam etti. 

Endeks, dünden bu yana 6 puanlık yükselişin akabinde 61 puana yükselirken risk iştahının artmaya devam ettiğini yansıttı.

Bu hafta ise global piyasalarda kıymetli datalar açıklanacak. Bu datalar ışığında Bitcoin piyasasında volatile artışı kelam konusu olabilir. Açıklanacak kıymetli datalar ortasında Fed’in Çarşamba günü faiz oranlarını açıklaması takip edilecek. Genel görüş Fed’in 25 baz puanlık bir artışla artış suratını yavaşlatacağı tarafta. Perşembe günü ise Avrupa ve İngiltere merkez bankasının faiz oranları beklenecek. Haftanın son iş günü ise gözler, ABD Tarım Dışı İstihdam sayılarında olacak. Bilgi açısından ağır bir haftaya başlarken kripto para piyasalarında hareketliliğin artması beklenebilir. 

Bitcoin, son 10 gündür 23.000 dolar hududunda yatay hareket ederken haftanın kapanış gününde 23.000 dolar direncinden %3 kıymet artışıyla 23.740 dolarda hafta kapanış gördü ve haftaya bu yükseliş ivmesini koruyarak 23.700 dolar bandında başladı.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR