• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ethereum arzı, kıymetli güncelleme öncesi rekor düşük düzeylere geriledi

Ethereum arzı, kıymetli güncelleme öncesi rekor düşük düzeylere geriledi

Investing.com – Ethereum’un dolanımdaki arzı, bugün prestijiyle 120,5 milyona geriledi ve Merge sonrası devirde en düşük düzeyine ulaştı.

Ethereum’un en büyük güncellemesi olarak görülen Merge sonrası ağın iş ispatı modeline geçmesiyle varlık arzı değerli ölçüde düşmeye devam ediyor. 

Ethereum arzındaki azalmada son günlerde piyasaların hareketli olmasının da tesiri olduğu düşünülüyor. Kripto piyasalarındaki yükseliş eğilimiyle birlikte yatırımcıların Ethereum ağındaki süreçleri artırması her süreçte yakılan Ether ölçüsünü artırarak arzın düşüş eğilimine katkıda bulunuyor.  

Bunun yanında NFT piyasalarında son günlerde görülen hareketlilikte Ethereum süreçlerinin artmasına neden oldu. Ethereum arzındaki düşüş, genel görüşe nazaran varlık fiyatına olumlu tesir eder. Bu yüzden piyasa iştirakçileri, Ethereum arzını yakından takip ediyor. Öbür yandan Ethereum ağı, Mart ayında test çalışmalarına başladığı Shanghai güncellemesi görecek. Bu güncellemeyle Beacon chain’de kilitli olan Ether’ler piyasa sürülecek. Bu da Ethereum’un sirkülasyondaki arzını artırıcı bir tesire sahip. 

Shanghai sonrası deverana çıkacak olan ETH, satış baskısına yol açabilir mi?

Ethereum ağında önümüzdeki ay gerçekeleşecek olan güncelleme sonrası ağda ETH arzının yaklaşık %14’ünü oluşturan varlıklar kullanıma sunulacak.

Son bilgilere nazaran Ethereum yan zincirinde yaklaşık 3 yıldır stake edilen 16 milyon Ether bulunuyor. Şu anki fiyatlara nazaran 25 milyar dolar kıymetinde olan bu varlıklar, Shanghai güncellemesi ile kademeli olarak piyasaya sürülecek. Bu durum, ister istemez özgür kalacak olan varlıkların elde çıkarılabileceği tasalarını de beraberinde getiriyor. Lakin birtakım faktörler, bu telaşların yersiz olabileceğini gösteriyor. 

Merge güncellemesi sonra Ethereum ağındaki kilitli varlıkların akıbeti konusunda belirsizlik, yatırımcıların huzursuzlanmasına neden olmuştu. Bu belirsizliğin ortadan kalkması piyasanın en büyük staking ağına olan inanç arttı. Bu da Mart ayından sonra Ethereum’un şu an %5,45 oranında yıllık getirisi olan staking faaliyetine olan talebi artırıcı bir tesir oluşturabilir. 

Şu an ağda kilitli varlıkları olan yatırımcıların büyük çoğunluğu varlıklarını ETH fiyatı 4.000 dolar bandındayken stake etti. Yeni durumda yatırımcıların, hür kalacak varlıklarını şu an 1.600 dolarda bulunan ETH fiyatında satmaya istekli olmayacağı görüşü de ağır basıyor. Nihayetinde Ethereum staking hizmetinin likit hale gelecek olması, özgür kalacak varlıkların, varlık fiyatının daha da artması beklentisi dahilinde tekrar stake edilmesi kelam konusu olabilir.

Bu noktada Ethereum staking hizmeti veren platformlara olan talep artışı da yatırımcıların varlıklarını satmak yerine portföylerinde tutma niyetinde olduğunu ortaya koyuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR