• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kripto para piyasaları haftaya volatil başladı

Kripto para piyasaları haftaya volatil başladı

Investing.com – Kripto paralar, dün hafta kapanışında bir sıçrama gördükten sonra Asya süreç saatlerinde hafif satıcılı yatay hareket etti. 

Öğlen saatlerinde gerçek satışlar yükünü korurken piyasa genelinde istikamet aşağı döndü ve dünkü kazanımlar geri verildi. Bu esnada toplam piyasa bedelinde 35 milyar dolara yakın bir fon çıkışı görülürken toplam paha 1,04 trilyon dolara geriledi. Ortlama süreç hacmi ise satıcı yüklü süreçlerde 60 milyar dolara yakın seyrediyor. 

Bitcoin, dün kapanışta 23.960 dolara yükselerek ayın en yüksek kıymetini kaydetti, akabinde günlük kazanımları pahalandıran yatırımcıların tesiriyle geri çekilen kripto para son birkaç saatte 23.000 dolar sonuna kadar geriledi. Günlük bazda %2’ye yakın düşüşe dönen Bitcoin, şu an 23.000 dolar üzerinde kalma gayretinde 23.100 dolar bandına süreç görüyor.

Ethereum da misal bir ivmeyle dün 1.660 dolara kadar yükseldi, fakat bu noktada kazanımlarını koruyamayınca gün uzunluğu devam eden satışlarda 1.600 doların altına sarktı. ETH, şu an %2 oranında düşüşle 1.580 dolarda süreç görüyor. 

En büyük 10 kripto parada da günlük bazda düşüş eğilimi devam ediyor. 10. sırada yer alan Polygon, son 24 saatte %6 geri çekilmeyle 1,11 dolardan süreç görürken en çok kıymet kaybeden kripto para pozisyonunda. Lakin Polygon, haftalık bazda %10 paha artışıyla birinci 10 kripto para ortasında müspet devam eden tek kripto para olmaya devam ediyor. 

Dogecoin, %4 düşüşle Polygon’u takip ederken öteki yüksek sermayeli kripto varlıklar, %2 bandında düşüşe sahip. 

İlk 100 kripto parayı denetim ettiğimizde sabah saatlerinde yükselişine devam eden MINA’nın son saatlerde gerçekleşen toplu satışlardan kısmen etkilendiği görülüyor. Son 24 saatte %35 yükselen MINA, 0,95 dolara kadar yükseldikte sonra başlayan satışlarda 0,81 dolara kadar geriledi ve şu an %15 günlük karla devam ediyor. 

Diğer artıda kalan altcoin’ler ortasında DASH, IMX ve LRC, %3 – %4 bandında kısmi bedel artışlarına sahip.

Bugün en çok düşüş gören altcoin’lerin başında ise TWT (-%9), FXS (-%8,2), LDO (-%7,4), ZIL (-%7) ve BAT (-%6,8) bulunuyor. 

Bu haftaki kıymetli data yoğunluğundan ötürü kripto para piyasalarındaki volatilitenin yüksek devam etmesi mümkün gözüküyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR