• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Visa, büyük ölçülü sabit kripto para süreçlerini test etmeye başlıyor

Visa, büyük ölçülü sabit kripto para süreçlerini test etmeye başlıyor

Investing.com – Global ödemeler devi Visa, platformunda büyük ölçülü sabit kripto para ödemelerini test etmeye başladığını duyurdu. 

Visa’nın Kripto Kısmı Lideri Cuy Sheffield, StarkWare Sessions 2023 etkinliğinde şirketin son kripto teşebbüsü hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Sheffield, Visa’nın şu anda yüksek ölçülü ödemeleri test ettiğini ve şirketin şu an  müşterilerin kripto varlıklarını ve fiat para ünitelerini dönüştürmelerini sağlayacak süreçler için denemelere başladığını söyledi. Bu kapsamda Visa, Ethereum ağında sabit kripto para USDC ihraççılarından takas ödemelerinin nasıl gerçekleşeceği ve ağ üzerinde USDC ödemelerin nasıl yapılacağını test ediyor. 

Visa’nın Kripto Kısmı Lideri, milletlerarası süreçlerde dolar ile euro ortasındaki süreçlere emsal olarak dolara sabitlenmiş varlıklar ile dolar ortasındaki süreçleri de gerçekleştirme konusunda çalışmaların devam ettiğini aktardı. 

Visa, bu teşebbüsüyle kripto paraların benimsenmesi ismine değerli bir adım atarken fonların daha süratli transferini sağlamak ismine Blockchain teknolojisini platformuna entegre etmek için de araştırmalarına devam ediyor. Mevcut durumda şirket, inançlı ve standart transferlerin gerçekleştiği ve Avrupa bankaları tarafından oluşturulan bir kuruluş olan SWIFT’in sistemini kullanıyor. 

Visa, kripto benimsemesini artırmaya devam ediyor

Kripto sanayisinde geçen yıl yaşanan şirket iflasları ve buna bağlı olarak kripto varlıklardaki sert düşüşler, birçok kurumsal şirketin bölüme olan bakış açısını değiştirmesine neden oldu. Lakin ödemeler devi Visa, kripto sanayisinde ilerlemeye kararlı olduğunu gösteren adımlar atıyor.

Konu hakkında açıklama yapan Visa CEO’su Al Kelly, şirketinin kripto bölümünde yaşanan aksilikler sırasında bir kaybının olmadığını belirtti ve ekosisteme yaptıkları yatırımların, şimdiye kadar düşük ölçüde kaldığını söyledi. 

Kelly, şimdi erken olmasına karşın sabit kripto para ünitelerinin ve tasarım basamağında bulunan merkez bankası dijital para ünitelerinin ödemeler alanında değerli bir rol oynayacağına inandıklarını kelamlarına ekledi. Visa CEO’su bu bağlamda şirketin bir dizi teşebbüslere devam ettiğini de söyledi.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR