• BITCOIN/TL
  2160192,490
  % -0,07
 • ETHEREUM/TL
  103373
  % -1,60
 • RIPPLE/TL
  17.91
  % 2,31
 • BITCOIN CASH/TL
  16637.61,680
  % -0,69
 • LITECOIN/TL
  2754.02
  % -1,27
 • COSMOS HUB/TL
  287.07
  % -0,85
 • CARDANO/TL
  16.62
  % -0,16
 • TETHER/TL
  32.55
  % -0,15

Birleşik Ödeme’de gaye 1 milyar dolarlık büyüklükle unicorn olmak

Birleşik Ödeme’de gaye 1 milyar dolarlık büyüklükle unicorn olmak

Birol BOZKURT

Temassız ödeme, açık bankacılık, e-para ve akıllı cüzdan, bu tabirler hayatımıza son birkaç yıldır girdi. Fakat o kadar süratli yayıldı ki klasik usullerle hizmet vermeye alışmış bankalar bu yeni dünyaya ayak uydurmakta zorlandı.

Bu boşluğu Fintek şirketleri doldurmakta gecikmedi. Finansal teknolojilerde daha yürekli ve daha inovatif tahliller üreten bu şirketlerin birisi de Birleşik Ödeme. Bölgesinde Fintek gücü olmayı hedefleyen şirket 2023 yılında 10 ülkede olmayı ve gelirlerinin yüzde 50’sini yurtdışından elde etmeyi planlıyor.

“Bölgesel bir fintek gücü olmayı hedefliyoruz”

2015 yılında e-para lisansını alarak hizmet alanlarını genişlettiklerini söyleyen Birleşik Ödeme Türkiye Ülke Müdürü Adem Aykın, “Bugün ön ödemeli kart ve dijital cüzdan, online/offline tahsilat, memleketler arası ve yurt içi para transferi, kioks/akıllı kasa ve sadakat programları olmak üzere 5 ana alanda hizmet veren tek şirketiz.

Görünmez teknolojilerimizle şirketlere ve kurumlara ödeme sistemleri konusunda altyapı hizmeti sunuyoruz. Türkiye dışında Azerbaycan, Romanya, Gürcistan ve İngiltere’de faaliyet gösteriyoruz. Önümüzdeki devirde de yurt dışı faaliyetlerimizi artırarak Türkiye’nin teknoloji gücünü küresele taşıyacağız. İki yıl içinde de gelirlerimizin yüzde 50’sini yurt dışından elde etmeyi; toplamda 10 ülkede var olmayı hedefliyoruz. Tüm bu amaçların sonucunda da 2024’ün ikinci yarısında ülkemizden çıkan bir unicorn olmayı bekliyoruz” diye konuştu.

Bugüne kadar, Fintek dalının evrimleşmesiyle birlikte değişime ayak uydurarak hareket ettiklerini ve yeniyi birinci kendilerinin denediğini söyleyen Adem Aykın, en fazla inovasyona değer verdiklerini söyledi. Aykın, serüvenlerini şöyle özetledi, “Kurulduğumuz birinci yıllarda Ankara’daki gaz ve su ödeme süreçlerini dijitalleştirerek, kolay, süratli ve kullanıcı dostu bir formda güzelleştirdik. 2020 yılında Türkiye’de bir birincisi daha gerçekleştirerek FaaS (Fintech as a Service) vizyonu ile 5 başka alanda hizmet veren bir ekosistem yarattık.

Alanında bir prensip daha imza atarak sıcak paranın döndüğü dallarda “Paysafe” isimli ödüllü kasamız ile müşterilerimizin paralarını dijitalleştirdik. Bilgi birikimi, sağlam temellere kurulmuş bir altyapı, geleceği öngörerek maksat odaklı ilerleme ve yanlışsız vakitte güçlü iş ortaklarından aldığımız yatırımlar sonucu bugün Fintek’in bu kadar farklı alanında hizmet vererek farklılaşan şirketlerden biriyiz diyebiliyoruz” diye konuştu.

Yılsonu prestijiyle da 50 milyar TL’lik süreç hacmi ve 15 milyon son kullanıcıya ulaştıklarının altını çizen Aykın, FinTek ekosistemini geliştirme misyonu doğrultusunda potansiyel startup’lara da yatırım yapmayı sürdürdüklerini ve iştirak sayılarını 13’e çıkardıklarını söyledi.

Kaynak: Dünya