• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Borsada BES rüzgarı; fonlardan 9 milyar TL geldi

Borsada BES rüzgarı; fonlardan 9 milyar TL geldi

Birol BOZKURT

Deprem felaketlerinin akabinde 5 gün mühlet ile kapalı kalan Borsa İstanbul bir dizi önlemle 14 Şubat’ta yine açılmıştı. Şirketlerin pay geri alımlarında desteklenmesinin yanında BES katkı fonlarının da pay hisselerini artırması borsayı üst taşıyan en kıymetli etkenler ortasında gösteriliyor. Ferdi Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısının yatırıldığı fonların borsaya aktarılabilecek kısmı yüzde %10’dan 30’a çıkarılacak halde değiştirilmişti.

Ayrıca tek paya yatırım limiti de yüzde 1’den yüzde 5’e yükseltilmişti. Düzenlemeyle bu fonlarda nakdi devlet katkılarının yüzde 70’inin TL cinsinden borçlanma araçlarında, gelir paydaşlığı senetlerinde yahut kira sertifikalarında kullanılması mecburiliği yüzde 50’ye indirildi. Düzenleme yürürlüğe girdiğinde 24 fonun toplam büyüklüğü 51,3 milyar lira iken TL cinsi devlet tahvilleri (Tahvil+Bono+Kamu Kira Sertifikası) 37 milyar 781 milyon lira büyüklüğündeydi.

Bu sayı 3 günde 12 milyar liralık bir azalış göstererek 25 milyar 694 milyon liraya geriledi. BES katkı fonlarında pay büyüklüğü 6 milyar 896 milyon liradan 15 milyar 910 milyon liraya yükseldi. Bu sayılar pay fonlarında 3 günde 9 milyar liralık artışa işaret ediyor. Yönetmeliğin geçiş kararı kapsamında 10 gün içinde fonların portföylerindeki değişikliklerin yapılması gerekiyor. Portföy sınırlamalarındaki değişiklikler pay senedi tarafında portföylerin büyümesini gerektirecek.

Borsa İstanbul’da yükseliş sürecek mi?

Uzmanlar bu kademede 24 BES katkı fonundan 3 milyar liralık bir alım daha yapabileceği görüşünde. Devlet tahvillerinde ise satılacak değerli bir ölçü kalmadı. Fonların pay alımları bittikten sonra borsada yükselişin devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Teknik olarak borsada 5 bin 300 ve 5 bin 570 düzeylerinin direnç olduğunu söyleyen uzmanlar geri çekilmelerde ise 4 bin 900, 4 bin 850 ve 4 bin 700 düzeylerini ana takviye bölgeleri olarak gösteriyor.

Kaynak: Dünya