• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Global piyasalar karışık seyrediyor

Global piyasalar karışık seyrediyor

ABD’de iktisada ait makroekonomik dataların karışık sinyaller vermesi piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırırken, Fed yetkililerinin açıklamaları da yatırımcıların odağındaki yerini koruyor.

Fed İdare Heyeti Üyesi Christopher Waller, bankanın enflasyonu düşürmesinin “uzun bir mücadele” olabileceğini, faiz oranlarının beklenenden daha uzun mühlet yüksek kalabileceğini belirtti.

New York Fed Lideri John Williams, siyaset faizini yüzde 5-5,25 aralığına çekmenin bu yıl için makul göründüğünü ve arz ile talep ortasındaki dengesizliğin ortadan kalkması için kâfi olabileceğini lisana getirdi.

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari de fiyat artışlarına karşı faiz oranlarının daha da yükselmesi gerekeceğini tabir etti. Enflasyonda kimi umut verici işaretler olduğunu kaydeden Kashkari, enflasyonu yüzde 2 amacına indirmek için faiz oranlarını muhtemelen yaklaşık yüzde 5,4 düzeyine yükseltmenin gerekeceğini aktardı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın martta 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, Fed yetkililerinden gelen açıklamalar 50 baz puan ihtimalini de tekrar mümkünlük içine kattı. Buna nazaran, Fed’in martta siyaset faizini yüzde 89 ihtimalle 25 baz puan, yüzde 11 ihtimalle 50 baz puan artıracağı öngörülüyor.

Analistler, Fed yetkililerinin açıklamalarının bugün ve yarın da yakından takip edileceğini kaydederek, kelam konusu yönlendirmeler ve gelecek hafta ağırlaşacak makroekonomik bilgi takvimiyle birlikte para siyasetine ait beklentilerin daha da belirginleşebileceğini söyledi.

Tahvil piyasalarında ise ABD’nin 3 aylık hazine bonosu getirisi ile 10 yıllık tahvil faizi ortasındaki fark 110 baz puanının altına gerileyerek, resesyon tasalarının sonlu da olsa azaldığına işaret etti.

Pay piyasalarında satış baskısı

Ülkede bilanço periyodu de ağır halde devam ederken, dün açıklanan şirket karlılıklarının çoğunlukla beklentileri karşılayamaması hisse piyasalarında satış baskısını artırdı.

Öte yandan Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in payları, yapay zeka sohbet robotu “Bard”ın tanıtımında yanlış karşılıklar vermesi sonrası yüzde 7’nin üzerinde paha kaybetti.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,11, Nasdaq endeksi yüzde 1,68 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,61 kıymet kaybetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise yükselişle başladı.

Avrupa hisse piyasaları dün karışık bir seyir izlerken, bugün gözler Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarına çevrildi.

Dün açıklamalarda bulunan ECB yetkililerinin enflasyon vurgusu piyasalarda risk iştahının azalmasına neden olurken, ECB üyesi Klaas Knot mayıs ayına kadar çekirdek enflasyonda beklenilen düzelme olmaması halinde 50 baz puanlık faiz artışının mayıs ayına da taşınabileceğini tabir etti.

Analistler, ECB’nin anketlerine nazaran enflasyon beklentilerinin güçlü kalmaya devam ettiğini belirterek, bölgenin bir taraftan da resesyon riskiyle uğraşmak zorunda olduğunu lisana getirdi.

24 banka likidite konusunda uyarıldı

Salı günü, hükümetlerin ECB’ye park ettiği fonlara ödenen faizin ECB tarafından 20 baz puan indirildiğini hatırlatan analistler, dün de bankaların mümkün makûs senaryolar için 24 bankayı likidite konusunda uyardığını lisana getirdi.

Bu gelişmelerle, dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,26, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,60 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,15 yükselirken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,18 geriledi.

Asya borsalarında da bugün karışık bir seyir izlenirken, faiz oranlarına hassas teknoloji şirketlerinin düşüş eğiliminde hareket ettiği görülüyor.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi ve Güney Kore’de Kospi endeksi yatay seyrederken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,2 yükseldi

Yurt içinde, dün BIST 100 endeksinde kayıpların yüzde 5 ve yüzde 7’yi aşmasının akabinde Borsa İstanbul, borsadaki süreçleri durdururken, günün ilerleyen saatlerinde de süreçlerin iptal edildiğini ve Borsa İstanbul’un 15 Şubat’a kadar tatil edildiğini duyurdu.

Dün, yatay seyirle 18,8295’ten kapanan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,8350’den süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ABD’de haftalık işsizlik maaşı müracaatlarının takip edileceğini söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

10.00 Almanya, ocak ayı TÜFE

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

16.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları

Kaynak: Dünya