• BITCOIN/TL
  1699441,444
  % 5,55
 • ETHEREUM/TL
  98822
  % 2,17
 • RIPPLE/TL
  17.12
  % 1,38
 • BITCOIN CASH/TL
  8579.41,746
  % 3,02
 • LITECOIN/TL
  2245.62
  % 2,99
 • COSMOS HUB/TL
  345.8
  % 7,22
 • CARDANO/TL
  19.19
  % 4,31
 • TETHER/TL
  31.16
  % 0,18

Gönül köprüsü kuruldu

Gönül köprüsü kuruldu

Türkiye 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntıya odaklandı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 zelzeleler sonrası Kahramanmaraş’ın yanı sıra, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkımlar yaşandı.

Devlet bir taraftan bölgenin gereksinimini karşılamak için seferber olurken, bu devirde iş dünyası da eli taşın altına koydu. Şirket ve kurumlar bir taraftan nakdi yardımda bulunurken, başka taraftan da AFAD’ın açıkladığı gereksinim materyallerini temin ederek bölgeye göndermeye devam ediyor.

İşte sivil toplum kuruluşları ve şirketlerin zelzele bölgesine verdiği dayanaklar:

TOBB, hem gereksinim hem nakdi kampanya başlattı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), AFAD uyumunda yürütülen kampanya kapsamında, 365 oda ve borsa ile firmalar tarafından yapılan tıpkı yardımlar ve iş makineleri tırlarla zelzele bölgesine sevk edildi. Yardımlar, TOBB’da kurulan kriz masasından koordine ediliyor. Evvelki gün prestijiyle 87 TIR besin, su ve muhtaçlık gereci, 59 tır giysi ve battaniye, 23 bin 923 ısıtıcı, 40 iş makinesi, vinç, jeneratör ile 65 konteyner bölgeye ulaştırıldı. TOBB tarafından nakdi yardım kampanyası da başlatıldı. Kampanya, TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu imzasıyla 81 vilayette tüm oda ve borsalara gönderilen yazıyla duyuruldu.

Koç Holding: Gereksinimleri karşılamak için çalışıyoruz

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, yaptığı açıklamada, “Şirketlerimizden 236 çalışma arkadaşımız arama ve kurtarma çalışmaları için bölgeye gitti ve 13 vatandaşımızı enkaz altından kurtardı. Ayrıyeten elektrikli ısıtıcı, kıyafet, battaniye, lamba, ocak, piknik sobası, tıbbi yardım, karavan ve temel besin eserlerinin bölgeye gönderimi için topluluk şirketlerimiz sorumluluk üstlendi. 9 tanker akaryakıt sarsıntı bölgelerine ulaşmak üzere yola çıktı. 3 saatte bir 1000 şahsa yemek çıkaracak TIR da bölgede. Topluluk olarak gereksinimleri karşılamak üzere var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Sabancı Holding: Harekete geçtik

Sabancı Topluluğu’ndan yapılan açıklamada, “10 vilayette yaşayan yaklaşık 7 bin çalışanımızla irtibata geçmek üzere harekete geçtik. Çalışanlarımız, aileleri ve muhtaçlık sahibi bölge halkının yakın etraftaki 44 lokasyonumuza yerleşmelerini ve inançta olmalarını sağladık. İlgili kurum ve kuruluşlarla bağlantıya geçerek, bölgede muhtaçlık duyulan yardım gereçlerini bölgeye göndermeye başladık” denildi.

Yıldız Holding’den 175 milyon TL

Yıldız Holding, 75 bin çalışanıyla zelzele bölgesine takviye oluyor. Yıldız Holding’in gerek afet bölgelerindeki mağaza ve depolarından gerekse öbür vilayetlerdeki tesislerinden sevk ettiği eserlerin fiyatı şimdiden 175 milyon TL’yi aştı. Holding bünyesindeki Ülker, Türk Kızılay tarafından afet bölgelerine dağıtılması için 6 TIR bebe bisküvisi, kek ve bisküviyi süratle teslim etti. Toplamda 20 TIR’lık planlama yaparak sevkiyat dayanağını sürdürüyor. ŞOK Marketler afet bölgelerinde ayakta kalan mağazalarındaki besin ve şahsî bakım hususlarını depremzedelere elden ulaştırıyor. Bizim Toptan, İskenderun, Adıyaman, Hatay ve Osmaniye’deki mağazalarından ve depolarından toplam 50 TIR eseri Türk Kızılay aracılığıyla sevk ediyor.

Cengiz Holding’den 500 milyon TL bağış

Cengiz Holding, sarsıntı bölgeleri için 500 milyon TL bağış yapma kararı aldı. Holding’den yapılan açıklamada,“Toplam 432 kişilik arama kurtarma grubumuz bölgede çalışmalarını sürdürüyor. İş makineleri için gerekli sürücü, mühendis, formen, operatör üzere teknik takımdan oluşan yaklaşık 187 kişi de zelzele bölgesindeki çalışmalara dayanak vermeye devam ediyor. İslahiye ve Hatay’da ayrıyeten 2 ekmek fabrikası dayanağı sağladık” denildi.

Tüpraş yakıt dayanağı sağlıyor

Tüpraş, afet bölgelerine dayanağını sürdürüyor. Tüpraş, iş makineleri, ambulanslar, itfaiye araçları, arama kurtarma takımlarının aydınlatma gereksinimleri ve depremzedelerin ısınma ihtiyaçları için yakıt dayanağı sağlıyor. Tüpraş çalışanlarının iştirakiyle da acil gereksinimler için seferberlik başlatıldı.

Tosyalı 1.000’den fazla çalışanıyla sahada

Tosyalı Holding, İskenderun bölgesindeki çalışmalara Tosyalı Holding Lideri Fuat Tosyalı ve tüm idare takımıyla birlikte şahsen katılıyor. Fuat Tosyalı’nın başında olduğu, idarenin ve 1000’den fazla çalışanının yer aldığı takım, AFAD uyumunda yardım çalışmalarına etkin olarak dayanak veriyor. Holding ayrıyeten bölgedeki fabrika mutfaklarında gece gündüz sıcak yemek üreterek günde 10 bin şahsa besin ve beslenme takviyesi sağlıyor.

BİM’den fiyatsız eser dağıtımı

BİM, sarsıntı bölgesinde 100’ün üzerinde mağazasında depremzedelere temel muhtaçlık eserlerini güvenlik güçlerinin nezaretinde fiyatsız dağıttı. BİM ayrıyeten, resmi kurumlarla işbirliği içinde 20 bin adedin üzerinde battaniye, tek kişilik ve çift kişilik yorganlar, çocuklar için binlerce yorgan, battaniye, atkı, bere, eldiven, sweatshirte ısıtıcılardan oluşan 100 bine yakın gereksinim gerecini TIR’larla bölgeye gönderdi.

Migros, Sanal Market üzerinden alacağı bağış taleplerini tek bir pozisyonda toplayarak özel araçlarla AFAD’ın belirlediği noktalara teslim edecek. Migros, ayrıyeten sarsıntıların çabucak akabinde AFAD ve Kızılay uyumunda, bölgedeki dağıtım merkezlerinden su, çay, şeker, bisküvi, hazır çorba üzere acil gereksinim materyallerini taşıyan 12 TIR’ı yola çıkardı.

Şirketlerden bağış yağdı

Akfen Holding, AFAD’a 10 milyon TL’lik bağış gerçekleştireceğini duyurdu.

Kalyon Holding, Gaziantep’in İslâhiye ilçesine 3 bin kişilik konteyner kent kurmak için harekete geçti

Özyurtlar Holding, elindeki tüm iş makinelerini ve çeşitli yardım gereçlerini Hatay’a ulaştıracak.

Hedef Holding depremzedelerin gereksinimini karşılamak üzere toplam 5 milyon TL tıpkı ve nakdi bağış yaptı.

TikTok Türkiye zelzele çalışmalarına 200 bin dolar bağış yapacağını açıkladı.

Mercedes Benz, Türkiye ve Suriye’de şiddetli sarsıntılardan etkilenenler için 1 milyon euro bağışlayacak.

Mango, etkilenen herkese yardımcı olmak için Türk Kızılay’a 3 milyon Türk Lirası (150.000 euro) bağışta bulundu.

Sepil Holding acil gereksinimlerde kullanılmak üzere sarsıntı bölgesine 5 milyon TL bağış yapacak. Ayrıyeten, Sepil Holding çalışanları da bir aylık maaşlarını depremzedelere bağışlıyor.

İnfo Yatırım Menkul Pahalar, sarsıntı felaketinin yaraları sarılması için 1 milyon lira bağış yapma kararı aldı.

Smart Güneş Güç Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi, AFAD tarafından koordine edilen yardım kampanyasına 3 milyon TL bağış yapma kararı verdi.

Ege Sanayi ve Ticaret, zelzele bölgesi için 1 milyon TL bağış yapacak.

Investco Holding, AFAD’a 10 milyon TL bağış yapma kakarı aldı.

Naturel Yenilenebilir Güç, AFAD’a 5 milyon TL’lik nakdi ve Türk Kızılay’a 5 milyon TL’lik de besin, giyecek, temel muhtaçlık, ısınma olmak üzere toplam 10 milyon TL’lik bağış yapacak.

Merko Besin, sarsıntı felaketi nedeniyle küme şirketleri ve tüm çalışanları ismine 500 bin TL yardım kararı aldı.

TGS Dış Ticaret, 250 bin TL meblağında nakdi, besin, giyecek ve ısınma gereksinimlerini gidermek için bağış yapılacağını duyurdu.

Yemeksepeti, birinci olarak 1,5 milyon TL AFAD’a nakdi yardım ve 1,5 milyon TL Kızılay’a besin bağışı hedefli nakdi yardım yaptı.

Katmerciler Araç Üstü Ekipman, 1 milyon TL meblağında tıpkı ve nakdi yardım yapacak.

Inveo Yatırım Holding, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerine iletilmek üzere toplam 6 milyon TL’lik yardım fonu oluşturdu.

Gedik Yatırım Menkul Bedeller, zelzele bölgesine ulaştırılmak üzere 3 milyon TL meblağında bir yardım fonu oluşturma kararı aldı.

Koleksiyon Mobilya, 2.5 milyon TL tıpkı ve nakdi yardım yapacak.

EYG Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı, zelzele bölgesine 2 milyon TL kıymetinde erzak gönderecek.

Peker GYO, AFAD’a 4 milyon TL bağış yapma kararı aldı. Ayrıyeten öncülüğünü Haluk Levent’in yaptığı Ahbap tertibine da 1 milyon TL bağış yaptı.

IC Holding 3 bin kişinin konaklayacağı ve günlük 5 bin şahsa yemek çıkarabilecek ömür alanını bu hafta İskenderun’da hizmete sokacak.

Chery’nin 100 bin dolarlık ısıtıcı, battaniye, kışlık yorgan, içme suyu, yiyecek üzere yardım gerecini bölgeye gönderdi.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliğinin (İDMİB) uyumunda, 5 TIR, yaklaşık 40 bin çift kışlık ayakkabı ve bot sarsıntı bölgesine ulaştırılmak üzere AFAD’a teslim edildi.

TÜGİAD ve DOSABSİAD, yardım gereçlerinden oluşan TIR’ları afet bölgesine gönderdi.

Kuveyt Türk İştirak Bankası, afet bölgesine üç TIR su yardımının yanı sıra depremzedeler için termal battaniyeler gönderdi.

Kaynak: Dünya