• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kamu bankalarından 72 milyar liralık dayanak

Kamu bankalarından 72 milyar liralık dayanak

Kamu bankalarının zelzele bölgesine sağladıkları dayanak ölçüsü toplamda 72 milyar liraya ulaşırken, sunulan öteki takviyeler, sarsıntı bölgesindeki vatandaşların yaralarını süratlice sarmasına yardımcı oluyor. Ziraat Bankası’nın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, Ziraat Finans Kümesi’nin afetzedelere takviye olmak için 21 milyar lirası AFAD’a nakdi bağış olmak üzere toplam 35 milyar liralık takviye sağladığı bildirildi. Ziraat Bankası’nın da öteki kamu bankaları üzere kredi geri ödemelerini faizsiz olarak ertelediği kaydedilen paylaşımda, sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşların borçlarının da silindiği aktarıldı.

Komisyon alınmayacak

Paylaşımda, bankanın kredi dayanak paketleriyle bölgeye uygun şartlarda finansman imkanı sunduğu belirtilerek, “Depremde ziyan görmüş ferdi müşterilerimize 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeye kadar, KOBİ müşterilerimize ve çiftçilerimize 1 yıl ödemesiz, 36 ay vadeye kadar kredi dayanak paketleri oluşturduk. Sarsıntı bölgesindeki şubelerimizden süreç yapacak müşterilerimizden bankacılık süreç hizmet komitesi almıyoruz” denildi.

VakıfBank’ın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda da, VakıfBank Finans Kümesi olarak acil gereksinimlerin karşılanmasına dayanak olmak için AFAD’a 12 milyar TL’lik nakdi bağış yapma kararı olduklarını açıkladı. Paylaşımda, “Kredi geri ödemelerimi faizsiz olarak erteliyoruz. Bölgedeki kredi borçlarını/taksitlerini, tüm kredi kartı borçlarını ve gayri nakdi kredi komitelerini 6 ay müddetle faizsiz erteliyoruz. 2023 yılı boyunca ferdî ve kurumsal kredi kartları yıllık fiyatları ile üye işyeri ve POS aylık fiyatları alınmayacak. Kredi dayanak paketlerimiz ile bölgemize uygun şartlarla finansman imkanı sağlıyoruz. Zelzeleden ziyan görmüş ferdi müşterilerimize 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeye kadar; KOBİ müşterilerimize 1 yıl ödemesiz, 36 ay vadeye kadar kredi dayanak paketleri oluşturduk. Bu paketleri süratle devreye alıyoruz” sözleri yer aldı.

Halkbank’ın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda ise Halkbank Finans Kümesi’nin, zelzele bölgesine 7 milyar lirası nakdi olmak üzere toplam 16 milyar lira katkı sağladığı bildirildi.

Halkbank Finans Grubu’ndan yapılan açıklamada, “Gerçek bireyler ile KOBİ hududuna kadar olan ticari işletmelere kullandırdığımız kredi borçları talebe bağlı olmaksızın 6 ay müddetle faizsiz erteliyoruz. Zelzeleden ziyan görmüş ferdî müşterilerimize 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeye kadar; KOBİ müşterilerimize 1 yıl ödemesiz, 36 ay vadeye kadar kredi takviye paketleri oluşturduk” denildi.

Akbank 10 milyar liralık finansman paketi açıkladı

Akbank, Kahramanmaraş merkezli toplamda 11 ili etkileyen zelzelelerde, felaketin aşılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Bankadan yapılan açıklamaya nazaran, ısınma, barınma, besin ve giyinme üzere temel gereksinimlerin karşılanması için çalışan Akbank, tıpkı vakitte sarsıntı bölgesinde kalıcı tahlillerin hayata geçmesi için 650 milyon TL’lik dayanakta bulundu. Banka, bölgedeki finansal gereksinimler doğrultusunda aldığı tedbirlere ek olarak, zelzeleden etkilenen müşterilerine 10 milyar TL’lik finansman takviyesi sağlıyor. Akbank’ın açıkladığı finansal dayanak paketi kredi ve kredi kartı borç erteleme, fiyatsız süreçler, bağış ödemelerinde taksitlendirme üzere birçok finansal kolaylığı içeriyor.

Akbank, kredi ve kredi kartı borçları için faizsiz erteleme imkanı getirdi. Banka, yaşanan acı felakette vefat eden kişisel ve gerçek kişi ticari işletme müşterilerinin kredi ve kredi kartı borçlarını siliyor.

Kaynak: Dünya