• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak? Piyasaların gözü saat 14.00’te

Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak? Piyasaların gözü saat 14.00’te

ABD’de güçlenen enflasyon baskısı ve Fed’in para siyasetine yönelik belirsizlikler piyasalardaki fiyatlamaları zorlaştırmaya devam ediyor.

Dün açıklanan Fed’in son toplantısına ilişkin tutanaklar, neredeyse tüm Fed yetkililerinin faiz oranının 25 baz puan artırılmasında hemfikir olduğunu, birkaç yetkilinin ise 50 baz puanlık faiz artışını desteklediğini ortaya koydu.

Fed’in tutanaklarında, yetkililerin birçoklarının, faiz artışlarının suratını daha da yavaşlatmanın iktisadın azamî istihdam ve fiyat istikrarı amaçları doğrultusundaki ilerleyişini daha âlâ değerlendirmelerine imkan sağlayacağını gözlemlediği aktarıldı.

Birkaç yetkilinin ise son toplantıda faiz oranının 50 baz puan artırılmasından yana olduğu belirtilen tutanaklarda, bu yetkililerin fiyat istikrarının vaktinde sağlanmasına yönelik risklere ait görüşleri dikkate alarak daha büyük bir artışın faiz oranını gereğince kısıtlayıcı bir duruş elde edebileceğine inandıkları düzeylere daha süratli yaklaştıracağını aktardığı kaydedildi.

Analistler, makroekonomik bilgilerin enflasyon tasalarını artırmasının akabinde yetkililerin 50 baz puanlık faiz artışına daha sıcak bakabileceği ihtimalinin piyasalarda risk iştahını düşürdüğünü söyledi.

Dün bilançosunu açıklayan ABD’li perakende devi Walmart’ın gelirleri beklentilerin epeyce üzerinde gelirken, şirketin birinci çeyreğe ait güçlü beklentilerinin devam etmesi de piyasalarda enflasyon kaygılarını artırdı.

Öte yandan, yarı iletken çip üreticisi Nvidia’nın beklentilerin üzerinde gerçekleşen dördüncü çeyrek karının akabinde vadeli süreç piyasalarında yüzde 10’a yakın prim yapması, risk algısının sonlu da olsa düzelmesini sağladı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay 50 baz puan faiz artırabileceğine ait beklentiler yüzde 24’e çıkarken, 25 baz puanlık faiz artış ihtimali yüzde 76 düzeyinde bulunuyor.

Öte yandan, bugün ABD’de açıklanacak 4. çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) bilgilerinin varlık fiyatları üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Analistler, Fed’in ekonomiyi soğutma gayretlerinin bugüne kadar açıklanan makroekonomik bilgiler dikkate alındığında şimdi istenilen sonucu vermediğini kaydederek, bu durumun bankanın siyaset alanını sınırlayarak 50 baz puanlık faiz artışına yönlendirebileceğine ait tasaların güçlendiğini lisana getirdi.

Belirsizliği destekleyen bir başka etken

ABD’nin 3 aylık hazine bonosu getirisi ile 10 yıllık tahvil ortasındaki fark 91 baz puanda bulunurken, resesyon fiyatlamalarının güç kaybetmesi de Fed’in para siyasetine yönelik belirsizlikleri destekleyen bir öbür etken olmaya devam ediyor.

Bu gelişmelerle, dün New York borsasında S&P 500 yüzde 0,16 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,26 gerilerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,13 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise yükselişle başladı.

Avrupa’da karışık seyir

Avrupa borsalarında dün karışık bir seyir öne çıkarken, Almanya’da açıklanan bilgilere nazaran Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) şubatta yüzde 8,7 yükseldi.

Analistler, ülkede TÜFE’deki artışın yine hızlanmasının piyasalarda tasaları artırdığını kaydederek, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para siyasetine ait beklentilerin değişebileceği öngörülerinde bulundu.

Bu gelişmelerle, dün Almanya’da DAX 40 endeksi yatay seyrederken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,59, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,13 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,12 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne yükselişle başladı.

Fed’in şahin siyasetlerine beklenenden daha uzun müddet devam edebileceğine ait telaşlar yeni günde Asya’ya da taşınırken, teknoloji şirketleri piyasalardaki düşüşü sınırlıyor.

Bugün Güney Kore Merkez Bankası siyaset faizini yüzde 3,50’de sabit bırakırken, atılan adımların tesirinin görülmesi için bir müddet beklemekte yarar olduğu belirtildi.

Bugün Japonya’da tatil nedeniyle süreç gerçekleşmezken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,3 geriledi. Güney Kore’de Kospi endeksi ise yüzde 1 yükseldi.

AA Finans’ın anketi: İndirim bekleniyor

Yurt içinde, dün negatif bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 1,51 altında 5.071,41 puandan tamamladı.

Bugün gözler TCMB’nin para siyaseti kararlarına çevrilirken, AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin birden fazla siyaset faizinin yüzde 8’e indirilmesini bekliyor.

Dün, yatay seyirle 18,8740’tan kapanan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,8770’ten süreç görüyor.

Analistler, bugün TCMB’nin faiz kararının yanı sıra Avro Bölgesi’nde TÜFE ve ABD’de GSYH bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 ve 5.250 düzeylerinin direnç, 5.000 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: Dünya