• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Şubat ayı finansal hizmetler inanç endeksi azaldı

Şubat ayı finansal hizmetler inanç endeksi azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılı şubat ayında Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler İnanç Endeksi (FHGE) bilgilerini paylaştı. Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal dalda faaliyet gösteren 155 kuruluşun cevaplarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Buna nazaran, Şubat ayında FHGE, bir evvelki aya nazaran 4,4 puan azalış kaydederek 141,3 düzeyinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış istikametinde etkilediği, son üç aydaki hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış tarafında etkilediği görüldü.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda iş durumunda güzelleşme olduğu tarafındaki değerlendirmelerin bir evvelki aya kıyasla güçlendiği gözlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu istikametindeki değerlendirmelerin zayıfladığı, gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı tarafındaki beklentilerin ise güçlendiği görüldü.

İstihdama ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin güçlendiği, gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı gözlendi.

Alt sektörler

2023 yılı Şubat ayında, ‘Finans ve Sigorta Faaliyetleri’ bölümünde inanç endeksleri alt bölümler prestijiyle değerlendirildiğinde, finansal hizmet faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç, sigorta, reasürans ve emeklilik fonları (zorunlu toplumsal güvenlik hizmetleri hariç) ve finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetler dallarında bir evvelki aya nazaran sırasıyla 3,8, 16,1 ve 15,8 puanlık azalış olduğu gözlendi.

Kaynak: Dünya